Zawsze dodaję ten składnik do ciasteczek. Wszyscy pukają się w głowę, ale kiedy spróbują, to chwalą
Do ich przygotowania potrzeba tylko czterech składników, zaś efekt końcowy zachwyci nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Przekonamy się również, że majonez to nie tylko smaczny dodatek do sałatki czy dań jajecznych. Świetnie sprawdzi się też w... ciastkach, którym nada delikatności oraz puszystości.
03.10.2023 18:34
Niewiele zimnych sosów zrobiło karierę porównywalną do majonezu, którym prawdopodobnie zajadali się już starożytni Rzymianie, ucierając żółtka z oliwą i aromatycznymi przyprawami. Prawdziwą furorę produkt zaczął jednak robić w XVIII wieku, do czego miał się przyczynić książę Armand Jean du Plessis de Richelieu, minister i doradca francuskiego króla Ludwika XIII.
Co ma on wspólnego z majonezem? W czasie tzw. wojny siedmioletniej dowodzone przez Richelieu wojska odbiły wyspę Minorkę z rąk Anglików. By uczcić to zwycięstwo, w porcie Mahon wydano wystawne przyjęcie ku czci francuskiego arystokraty. Szef kuchni, chcąc zaimponować znamienitym gościom, zaserwował wymyślony przez siebie sos, nazwany "mahonnaise" – od nazwy miasta, w którym odbywała się uczta.
Nie brakuje jednak opinii, że kucharz skorzystał po prostu z lokalnych receptur, ponieważ na Minorce już znacznie wcześniej jadano sos zwany po katalońsku "maonesa". Nie ulega jednak wątpliwości, że dzięki Richelieu specjał zyskał wielkie uznanie, najpierw we Francji, a później na całym świecie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do dziś majonez cieszy się ogromnym powodzeniem, znajdziemy go niemal w każdej polskiej lodówce. Bez niego trudno wyobrazić sobie sałatki, pasty kanapkowe albo różne dania z jajkami. Sos świetnie znosi również rozmaite eksperymenty kulinarne, o czym przekonamy się piekąc ciastka z dodatkiem majonezu.
Majonez, ale jaki?
Wybór majonezów w sklepach jest ogromny. Jaki najlepiej nadaje się do przygotowania ciasteczek? Podobnie jak w przypadku innych zastosowań tego sosu warto wybierać produkty z jak najkrótszym składem. W przypadku majonezu powinien się ograniczać do oleju, żółtek jaj, musztardy lub octu, wody i przypraw. Zdecydowanie unikajmy wyrobów wzbogacanych sztucznymi dodatkami, w tym rozmaitymi wzmacniaczami smaku, zagęstnikami czy konserwantami.
Jeśli nie mamy zaufania do gotowych majonezów, pyszny sos bez trudu przyrządzimy w domu. Do wysokiego naczynia wbijamy jajko, dodajemy żółtko, sok z cytryny (łyżka), musztardę (czubata łyżeczka), sól i pieprz. Miksujemy blenderem, a po chwili zaczynamy bardzo powoli dodawać olej rzepakowy, najlepiej nierafinowany (3/4 szklanki). Całość miksujemy, aż majonez osiągnie pożądaną przez nas gęstość.
Do przygotowania ciasteczek będziemy potrzebować również mąki, najlepiej tzw. samorosnącej, bardzo popularnej zwłaszcza w krajach anglosaskich. To gotowa mieszanka mąki pszennej, proszku do pieczenia, niekiedy także sody oczyszczonej oraz szczypty soli. Dzięki idealnym proporcjom tych składników otrzymujemy dobrze wyrośnięte i puszyste wypieki.
Jak przygotować mąkę samorosnącą w domu? Przesianą mąkę pszenną, np. typu 450 (szklanka) wystarczy wymieszać z proszkiem do pieczenia (pół łyżeczki) i szczyptą soli.
Przepis na ciastka z majonezem
Przygotowanie ciasteczek z majonezem jest bardzo proste. Na początku nagrzewamy piekarnik, do temperatury 190 st. Sześć dużych foremek na muffinki wysmarowujemy masłem lub specjalnym sprayem na bazie oleju roślinnego.
W dużej misce mieszamy mąkę samorosnącą (szklanka), mleko (pół szklanki) i majonez (1/4 szklanki). Gdy masa stanie się gładka i aksamitna rozlewamy ją równomiernie do foremek. Pieczemy około pół godziny, aż ciasteczka nabiorą złotego kolru.
Majonezowe wypieki świetnie smakują np. z miodem.