NewsyZnany kucharz schudł tak bardzo, że trudno go poznać. Mówi, jak mu się udało

Znany kucharz schudł tak bardzo, że trudno go poznać. Mówi, jak mu się udało

Tomasz Jakubiak przeszedł spektakularną metamorfozę
Tomasz Jakubiak przeszedł spektakularną metamorfozę
Źródło zdjęć: © Instagram: tomasz_jakubiak (screenshot)

22.08.2024 09:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tomasz Jakubiak przeszedł sporą metamorfozę. Wszyscy, którzy pamiętają go z programów kulinarnych sprzed lat, widzą, jak bardzo zmienił się jego wygląd. Kucharz zdradził w jednym z postów na Instagramie, jak udało mu się to osiągnąć.

Tomasz Jakubiak znany jest przede wszystkim jako gospodarz programów kulinarnych, a z czasem zaczął pojawiać się w telewizyjnych show: w 2022 roku został jurorem w programie "MasterChef Junior", a w 2023 dołączył do programu "MasterChef", w którym wcześniej pojawiał się jako gość specjalny. Na przestrzeni lat sylwetka kucharza zmieniła się diametralnie, a jego metamorfozę można śmiało nazwać spektakularną. Na jakiej diecie jest Tomasz Jakubiak?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak schudł Tomasz Jakubiak?

Tomasz Jakubiak nie dzieli się szczegółami na temat swojej diety. Na Instagramie jednak uchylił rąbka tajemnicy i oświadczył obserwującym, że za utratą nadprogramowych kilogramów nie stał żaden restrykcyjny plan żywieniowy. Okazało się, że kucharz odstawił alkohol oraz gluten. Teraz przyznaje, że po prostu lepiej się czuje.

"Był Tomek i nie ma Tomka. Zero diety, ale prawie zero glutenu i alko!! Jakoś tak lepiej się człowiek czuje" - napisał na Instagramie Jakubiak.

Komentujący nie szczędzą pochwał, niemniej niektórzy wskazują, że rezygnacja z glutenu, jeśli nie występują ku temu żadne medyczne powody, nie jest potrzebna, a nawet, z czasem, może wywołać więcej szkód niż pożytku. Specjaliści podkreślają, że wykluczenie glutenu z diety ma podstawy jedynie w przypadku osób cierpiących na alergie pokarmowe, chorujących na celiakię, chorobę Duhringa albo ataksję glutenową.

Dieta bezglutenowa a odchudzanie

Eksperci z dziedziny zdrowia i żywienia zauważają, że dieta bezglutenowa zyskuje na popularności nie tylko wśród osób cierpiących na celiakię czy inne schorzenia związane z nietolerancją glutenu, ale także wśród osób zdrowych. Wielu z nich uważa, że eliminacja glutenu z diety może być skutecznym sposobem na zrzucenie nadmiernych kilogramów. Niemniej nie ma dowodów naukowych, które potwierdzałyby, że dieta bezglutenowa przyczynia się do redukcji masy ciała u osób zdrowych.

W rzeczywistości dieta bezglutenowa może przynieść więcej szkód niż korzyści. Zazwyczaj jest ona uboga w błonnik, a bogata w cukry, co może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania przewodu pokarmowego, takich jak zaparcia. Ponadto produkty bezglutenowe często zawierają znacznie mniej białka, witamin, zwłaszcza z grupy B, oraz składników mineralnych, takich jak magnez, żelazo, cynk czy miedź, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Innym potencjalnym skutkiem wprowadzenia diety bezglutenowej mogą być niekorzystne zmiany w składzie mikroflory jelitowej. Może to obejmować ograniczenie liczebności pożytecznych bakterii z rodzaju Bifidobacterium i Lactobacillus, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia jelit.

Mimo kontrowersji wokół glutenu ten kompleks białek może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. W dużym badaniu naukowym, które obejmowało ponad 100 tysięcy osób obserwowanych przez 26 lat, wykazano, że spożywanie glutenu może zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca. Badania te dowiodły również, że większe spożycie glutenu może przyczynić się do obniżenia stężenia triglicerydów i cholesterolu LDL, którego wysokie stężenie jest czynnikiem ryzyka dla schorzeń układu krążenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także