Jesteś po 40. i chcesz poprawić swój metabolizm? Ważne są trzy zasady
Im więcej lat, tym więcej trudności podczas odchudzania. Diety są nieskuteczne, często nawet restrykcyjne zasady nie pomagają... Dlaczego walka z nadprogramowymi kilogramami staje się taka trudna? Stoją za tym przemiany hormonalne, spowolnienie metabolizmu. Podpowiadamy, jak sobie z tym radzić.
17.08.2024 06:36
Kobietom dojrzałym znacznie trudniej jest zachować smukłą sylwetkę. Zmienia się metabolizm, zmniejsza masa mięśniowa, zanika masa mięśniowa - to wszystko ważne powody, które utrudniają proces odchudzania. Jednak nie można się poddawać, bo jeszcze sporo można zrobić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kobiety mają trudniej
Według ekspertów w wieku dojrzałym więcej problemów z odchudzaniem i utrzymaniem smukłej sylwetki mają kobiety. Podkreślają, że wraz z wiekiem zmienia się sposób metabolizowania żywności i w miarę starzenia się doświadczamy większych skoków poziomu cukru we krwi po posiłku. Nasilenie tego procesu u każdej z nas jest różne. Zależy od tego, jak dobrze organizm jest w stanie metabolizować żywność zawierającą węglowodany.
Spalamy mniej kalorii
Kolejna przyczyna problemów podczas odchudzania to zmniejszająca się wraz z wiekiem masa ciała. Powoduje to, że metabolizm zwalnia, organizm spala mniej kalorii w spoczynku, co jeszcze bardziej utrudnia utrzymanie wagi. Kiedy zestawi się to z siedzącym trybem życia, dietą, która od lat się nie zmienia i genami, kilogramy mogą zacząć pojawiać się szybko. Sytuacji nie ułatwiają też typowe choroby i dolegliwości, które pojawiają się w wieku dojrzałym. Zmiany poziomu hormonów również mogą wpływać na masę mięśniową.
Sposobów jest kilka
Wszystkie te wspominane procesy determinują metabolizm. To złożony proces biochemiczny, który reguluje szybkość i skuteczność spalania kalorii przez organizm. Wpływa na to, ile można zjeść w ciągu dnia bez przybierania na wadze. Wiele osób, które mają problemy z wagą, ma obniżony metabolizm. W rezultacie łatwo "zdobywają" kolejne kilogramy. Skuteczny sposób na poprawę metabolizmu to aktywność fizyczna, ćwiczenia. Jednak niejedyny. Ważne są trzy zasady, a ruch jest jedną z nich. Najlepsze rezultaty daje stosowanie wszystkich.
Rozkręcamy metabolizm
Zmiany w diecie. Są konieczne, bo po 40. organizm zaczyna funkcjonować inaczej. Nie służą mu wysoko węglowodanowe produkty, lepiej wybierać te pełnoziarniste i wysokobiałkowe, a także warzywa i owoce. Chude mięso, ryby, rośliny strączkowe, nasiona i orzechy, na nich powinny opierać się posiłki. Lepiej wyeliminować przetworzoną żywność, unikać nadmiaru tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans. Na metabolizm może mieć dobry wpływ post przerywanym.
Więcej ruchu. Według zaleceń dobrze jest ćwiczyć regularnie: 150–300 minut umiarkowanych ćwiczeń aerobowych lub 75–150 minut intensywnych ćwiczeń na tydzień. Codziennie zaś wybrać się przynajmniej na szybki spacer. Dwa razy w tygodniu potrzebne są ćwiczenia siłowe, by wzmocnić mięśnie.
Dobry sen. Źle przespana noc grozi skokami poziomu cukru we krwi, a za tym idzie ochota na słodkie lub słone przekąski. Dlatego warto zadbać o higienę snu. I może spacer zaplanować właśnie wieczorem? Aktywność fizyczna ma dobry wpływ na zasypianie.