Znany szef kuchni o idealnym rosole. Wylicza, ile mięsa obowiązkowo trzeba dodać
Przemysław Klima, szef kuchni gwiazdkowej restauracji Bottiglieria 1881 i juror programu "MasterChef Polska", zdradził sekret na aromatyczny i pyszny rosół. Jeśli do tej pory myślałeś, że wystarczy ugotować tę zupę na kurze, żyłeś w błędzie.
30.11.2024 14:52
Dobry rosół to postawa każdego niedzielnego obiadu. To też obowiązkowa pozycja w menu wielu restauracji, więc każdy szanowany kucharz powinien znać sekret smaku i mieć wyrobioną technikę gotowania tego dania. Simona Stolicka, dziennikarka serwisu Pudelek, o idealny rosół zapytała w wywiadzie Przemysława Klimę.
Ile mięsa do rosołu? Szef kuchni odpowiada
Podstawa to dobra baza zupy, która powinna pyrkać, a nie gotować się. Na smak dobrego rosołu wpływa bowiem czas gotowania. Na nic jednak kilka godzin trzymania garnka na palniku, kiedy nie zadba się o odpowiednie produkty. I tutaj szef kuchni z restauracji Bottiglieria 1881 poleca wyjść poza dotychczas popularne standardy.
— W rosole musi być minimum 4-5 gatunków mięsa. Każde mięso daje inny smak. Drobiowe czy wołowe. Chodzi o to, żeby był intensywny, kolagenowy rosół. Bardzo mocny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak doprawiać rosół według Przemysława Klimy?
Dziennikarka serwisu Pudelek dopytała też szefa kuchni o dodatek lubczyku. Czy ta zapomniana, nieco babcina przyprawa już jest zdeklasowana przez natkę pietruszki, czy jednak warto sobie o niej przypominać przy okazji gotowania rosołu? Na to zagadnienie również Przemysław Klima miał konkretną odpowiedź.
— Oczywiście, bez lubczyku nie ma rosołu.
Ekspert wypowiedział się też na temat popularnych wciąż wzmacniaczy smaków, czyli tzw. kostek rosołowych. A zapytany o popularny trend w social media o pieczeniu składników na rosół podpowiedział, że to ciekawy pomysł, ale poleca robić to pół na pół, czyli finalnie połowę składników klasycznie ugotować.
— Kostce rosołowej mówimy nie. Używamy soli, pieprzu, dobrych warzyw. Możemy zawsze warzywa lekko podpiec w piecu, żeby dały nam fajnego koloru, więcej smaku — podpowiada Przemysław Klima.
W rozmowie juror programu "MasterChef Polska" zdradził też, gdzie jada najlepszą zupę pomidorową. Okazuje się, że tę potrawę najlepiej robi jego mama. Gotuje ją z lanym ciastem i zabiela śmietaną "osiemnastką". Cóż, takie połączenie smaków z pewnością może mierzyć się zarówno z daniami z kuchni "MasterChefa", jak i gwiazdkowego menu.