Zupa naleśnikowa robi furorę. W polskich domach coraz częściej niż rosół
Zupa naleśnikowa to danie, które może wydawać się nieco ekscentryczne, zwłaszcza na tle tradycyjnego rosołu. Mimo to coraz śmielej decydujemy się na kulinarne eksperymenty, a ta propozycja może dokonać poważnego zamieszania w polskim menu. Zupa naleśnikowa jest efektowna i pomysłowa, wpisuje się w zasady kuchni bezresztkowej, a przede wszystkim - smakuje genialnie.
31.05.2024 10:26
Zupa naleśnikowa coraz częściej pojawia się na polskich stołach nie tylko jako ciekawostka czy eksperyment, ale też główne danie podczas wesela czy przyjęcia komunijnego. Jest połączeniem uwielbianego rosołu z uwielbianymi naleśnikami - czy zatem to połączenie może się nie udać? Warto zapisać sobie ten przepis.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zupa naleśnikowa - alternatywa dla rosołu
Zupa naleśnikowa może stanowić ciekawe urozmaicenie tradycyjnego menu. Nie musisz szukać skomplikowanych przepisów, poszukiwać składników, które są trudne do zdobycia, czy też eksperymentować z daniami, które znasz jedynie z telewizyjnych programów kulinarnych. Wystarczy, że do rosołu dodasz roladki naleśnikowe, a domownicy będą zachwyceni.
Zupa naleśnikowa to nie jest nowoczesny wynalazek, a danie, które od pokoleń serwuje się w takich krajach, jak Austria, Niemcy, Szwajcaria, Włochy czy Francja. Zupa naleśnikowa, znana również jako Flädlesuppe lub Frittatensuppe, to nic innego jak wywar mięsno-warzywny z wkładką w postaci pociętych na paski naleśników. Prawdopodobnie pochodzi ona ze Szwabii lub regionów okrężnych. Może być również podawana w wersji wegetariańskiej, wówczas zupę gotuje się wyłącznie na bazie jarzyn.
Zobacz także
Zupa naleśnikowa. Przepis
Składniki:
- cały kurczak lub korpus z kurczaka z oddzieloną piersią,
- 300 g mięsa wołowego (może być szponder),
- 3-4 marchewki,
- 1 cebula,
- 2 korzenie pietruszki,
- pół małego selera,
- sól, pieprz,
- świeży lub suszony lubczyk,
- natka pietruszki.
NALEŚNIKI
- 2 jajka,
- pół szklanki mąki pszennej,
- pół szklanki mleka,
- pół szklanki wody gazowanej,
- szczypta soli,
- olej do smażenia.
Przygotowanie:
- Obrane warzywa skrop oliwą lub olejem i podpiecz w 180 st. C (30-40 minut).
- Mięso (z korpusu kurczaka oddziel pierś) wrzuć do garnka i zalej zimną wodą - tak, by przykryła składniki. Doprowadź całość do wrzenia. Gotuj ok. 1 godzinę.
- Po tym czasie dodaj pieczone warzywa i gotuj całość na wolnym ogniu przez 2 godziny. Pod koniec przecedź całość przez gęste sito i dopraw solą, pieprzem i lubczykiem.
- Pierś z kurczaka możesz dorzucić do zupy 20 minut przed końcem gotowania (jeśli nie wykorzystasz jej w inny sposób). Gotową pierś pokrój w paseczki i użyj jako dodatkowej wkładki.
- Składniki na naleśniki wymieszaj i odstaw na ok. 20 minut. Po tym czasie smaż naleśniki z dwóch stron na niewielkiej ilości tłuszczu. Kiedy ostygną, pokrój je w cienkie paski.
- Gotowy rosół serwuj ze ślimaczkami z naleśników, opcjonalnie pokrojoną piersią kurczaka i natką pietruszki.