PrzepisZupyŻurek mojej babci jest pełen smaku. Zawsze dodaje te dwa składniki

Żurek mojej babci jest pełen smaku. Zawsze dodaje te dwa składniki

Żurek to zupa, która od pokoleń gości na polskich stołach. Jego kwaśny smak, aromat wędzonej kiełbasy i gęsta konsystencja sprawiają, że jest nie tylko pożywny, ale także niezwykle smaczny. Moja babcia, mistrzyni kuchni, zawsze dodawała do swojego żurku dwa składniki, które według niej były kluczem do jego doskonałego smaku.

Przepis na żurek jak u babci.
Przepis na żurek jak u babci.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | DOBROMIL NOSEK

05.11.2024 11:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Żurek to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich zup, która zachwyca swoim kwaskowatym, intensywnym smakiem i gęstością. Jest to danie, które z łatwością nasyci każdego i ma grono miłośników zarówno w Polsce, jak i za granicą. Żurek kojarzy się głównie ze świętami wielkanocnymi, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po niego także w inne pory roku, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy potrzebujemy czegoś ciepłego i sycącego. Sekret wyjątkowego smaku żurku tkwi nie tylko w zakwasie i białej kiełbasie, ale także w dwóch składnikach, o których nie zapominają doświadczone gospodynie: czosnku i suszonych grzybach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak przygotować żurek z dodatkiem grzybów i czosnku?

Choć żurek sam w sobie jest stosunkowo łatwą zupą do przygotowania, dodanie kilku dodatkowych składników wymaga nieco więcej uwagi, ale efekt jest wart każdej chwili spędzonej w kuchni.

Składniki:

  • zakwas żytni na żurek (ok. 1 szklanka),
  • 3-4 kawałki białej kiełbasy,
  • 200 g wędzonego boczku,
  • 2-3 ząbki czosnku,
  • garść suszonych grzybów,
  • 1 cebula,
  • sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, majeranek.

Sposób przygotowania:

  1. Suszone grzyby przed dodaniem do zupy należy namoczyć w wodzie na co najmniej 30 minut, aby nabrały odpowiedniego aromatu i zmiękły. Można dodać do wody posiekaną cebulę, co dodatkowo wzbogaci smak wywaru.
  2. W dużym garnku zagotuj wodę i dodaj boczek oraz białą kiełbasę. Wrzuć przyprawy: liść laurowy i ziele angielskie. Gotuj na wolnym ogniu przez około 20-30 minut.
  3. Po namoczeniu dodaj grzyby wraz z wodą, w której się moczyły, aby wykorzystać cały ich aromat. Następnie przeciśnij przez praskę czosnek i dorzuć do garnka. Dzięki temu żurek nabierze intensywnego smaku.
  4. Gdy wywar będzie już gotowy, wlej zakwas, mieszając zupę, aby uniknąć grudek. Gotuj jeszcze przez 10 minut na małym ogniu, doprawiając solą i pieprzem do smaku.
  5. Na koniec wsyp majeranek, który doskonale podkreśla aromatyczne nuty żurku i dodaje mu jeszcze bardziej wyrazistego charakteru.

Żurek z czosnkiem i grzybami to prawdziwa uczta dla podniebienia. Dzięki tym dwóm składnikom zupa zyskuje głębię smaku i wyjątkowy aromat. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji spróbować żurku przygotowanego w ten sposób, koniecznie zrób to!