Francuska zupa cebulowa, po której zapłaczesz z wrażenia. Ciężko o lepszy przepis
To klasyk francuskiego kuchni, który trzeba spróbować po spacerze paryskimi uliczkami. Nie musisz jednak wyszukiwać lotów i pakować walizki, bo jej smak odtworzysz w domu. To jedna z najlepszych zup na jesień.
31.10.2024 07:15
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Połączenie słodkawej cebuli z wytrawnym bulionem, białym winem i roztopionym serem rozkochało w sobie miliony. Często podaje się ją w małych garnuszkach, które zapieka się z serową grzanką. To danie niedrogie, a przy tym naprawdę efektowne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kultowe danie kuchni francuskiej
Francuska zupa cebulowa ma korzenie sięgające wielu wieków wstecz. Początkowo była to prosta potrawa wiejska, której niezwykły smak doceniono dopiero po pewnym czasie. Jak mówi legenda, polski król Stanisław Leszczyński podczas podróży do Wersalu, zachwycił się jej smakiem w oberży pod Paryżem i przyczynił się do jej rozpowszechnienia. Pomimo swojej skromności, stała się symbolem francuskiej kuchni i do dziś podawana jest podczas uroczystych wydarzeń we Francji.
Francuska zupa cebulowa z grzankami
Cebula to oczywiście główna bohaterka zupy. Swój charakterystyczny smak zawdzięcza długiemu karmelizowaniu, co nadaje zupie słodkawych i lekko słodkich nut. Całość podkręcona jest o wytrawne nuty białego wina. Procentów nie musisz się obawiać, bo większość z nich wyparowuje w trakcie gotowania, pozostawiając jedynie smak dodanego alkoholu.
Składniki:
- 80 g masła,
- 1,2 kg cebuli,
- 3-4 gałązki świeżego tymianku,
- 1 łyżka cukru,
- 2 liście laurowe,
- 3-4 ziela angielskie,
- 200 ml wytrawnego białego wina,
- 3 łyżki mąki pszennej,
- 2 litry bulionu wołowego.
Reszta składników:
- pół bagietki,
- 30 g roztopionego masła,
- 160 g sera gruyere.
Sposób przygotowania:
Krok 1. W garnku roztop masło i wrzuć do niego pokrojoną w pióra cebulę. Smaż na małym ogniu, co jakiś czas mieszając. Cebula powinna się powoli dusić, a nie przypalać.
Krok 2. Bagietkę pokrój w kromki i ułóż na blaszce z papierem do pieczenia. Posmaruj roztopionym masłem i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 170 st. Celsjusza na około 15 minut.
Krok 3. Do cebuli dodaj cukier, ziele angielskie, liść laurowy oraz związane nitką gałązki tymianku. Gdy się skarmelizuje, dolewaj stopniowo białe wino. Wyjmij tymianek, dopraw solą oraz pieprzem i wrzuć łyżkę mąki. Wymieszaj i wlej bulion. Zagotuj.
Krok 4. Porcję zupy nalej do małej kokilki lub żaroodpornego naczynia. Ułóż na wierzchu grzankę i posyp obficie serem gruyere. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 200 st. Celsjusza na około 10 minut.
Krok 5. Gotową zupę podawaj na ciepło, prosto z piekarnika. Smacznego!