Babcia Stenia spod Wilna przez całą wiosnę robi tylko taką zupę. Smakuje jak marzenie
Kiedyś z chłodnikiem czekało się do maja, ale w tym roku pogoda jest już w kwietniu jak latem. Sezon można zacząć wcześniej i dobrze, bo to przepyszna zupa na zimno. Jest lekka, ma dużo białka, orzeźwia. Sprawdzi się także w diecie osób starszych. Moja babcia przygotowuje ją na okrągło.
11.04.2024 16:32
Chłodnik litewski to z pewnością najbardziej znana zupa na zimno. Jej głównym składnikiem jest botwinka, którą już od jakiegoś czasu można kupić na straganach. Historia powstania tej niezwykłej zupy sięga XVIII wieku, a dziś jest kulinarnym symbolem Litwy. Kiedyś była jedzona przede wszystkim podczas Wielkiego Postu, dziś nie ma mowy, by zabrakło jej na letnim przyjęciu. Przygotowuje ją też babcia Stenia, odwzorowując smak, który pamięta jeszcze dzieciństwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zacznij od botwinki
Pierwszy krok do przygotowania chłodnika litewskiego to drobne posiekanie i obgotowanie botwinki. Można to zrobić w wodzie, ale będzie bardziej aromatyczna, gdy użyjesz delikatnego bulionu, np. warzywnego lub cielęcego. Ważne są też dwa rodzaje nabiału i użycie ich w odpowiednich proporcjach. Dobre połączenie to dwie porcje maślanki, kefiru czy zsiadłego mleka na jedną jogurtu czy kwaśnej śmietany.
Przepis to tylko inspiracja
Dodatki do chłodnika zmieniały się na przestrzeni lat. Teraz w przepisie nie może zabraknąć ogórków, rzodkiewek, świeżego koperku i szczypiorku. Można go podawać z młodymi ziemniakami, ale według mnie jajka na twardo są tu bezkonkurencyjne. Chłodnik z przepisu mojej babci jest gęsty i sycący. Jednak przygotowanie go tak, by był bardziej rzadki, to nic trudnego. Wystarczy dodać mniej warzyw, więcej nabiału. W przypadku chłodnika nie trzeba się trzymać sztywno przepisu.
Chłodnik litewski jak u babci
Składniki:
- 2 pęczki botwinki,
- pęczek rzodkiewek,
- 2 ogórki gruntowe,
- 2 ogórki małosolne,
- pęczek szczypiorku,
- pęczek koperku,
- 2 ząbki czosnku,
- pół cytryny,
- łyżeczka chrzanu (opcjonalnie),
- 500 ml bulionu warzywnego lub wody,
- 500 ml maślanki,
- 250 ml jogurtu lub śmietany,
- sól, pieprz do smaku.
Sposób przygotowania:
- Drobno posiekaj botwinkę: łodyżki, liście i buraczki. Zalej je bulionem, tak by były przykryte. Gotuj 15 minut, dodaj sok z połowy cytryny i odstaw do ostygnięcia.
- Drobno posiekaj szczypiorek i koperek (zostaw połowę do podania). Zetrzyj na tarce rzodkiewki, a ogórki pokrój w kostkę. Dodaj te składniki do botwinki wraz z maślanką oraz jogurtem lub śmietaną.
- Dopraw chrzanem i przeciśniętymi przez praskę ząbkami czosnku. Następnie dodaj do smaku sól i pieprz, wymieszaj. Chłodnik wstaw do lodówki najlepiej na całą noc. Podawaj jajkiem ugotowanym na twardo, posyp go szczypiorkiem i koperkiem.