Babcia tak gotowała fasolową. Po latach stwierdziłam, że jej przepis jest najlepszy
Kreatywność w kuchni jest pożądana. Jednak niektórych przepisów lepiej nie zmieniać, a zwłaszcza tych klasycznych. Najlepszy przykład? Popularna zupa fasolowa. Już wyjaśniam, o co chodzi.
Polską kuchnię trudno sobie wyobrazić bez strączków. Choćby zupa fasolowa, do której tak często wracamy jesienią i zimą. Ta potrawa cudownie rozgrzewa, jest niezwykle sycąca i po prostu bardzo smaczna. Choć zwolennicy dietetycznych dań mogą tu mieć wiele uwag. Nie jest to lekka zupa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zapiekanka z łososiem i dynią. Sezonowe danie, które wszystkim posmakuje
Idealny jest Piękny Jaś
Kiedy myślimy o zupie fasolowej, przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią fasolę. Moja babcia nie uznawała tej w puszcze i sięgała po tą z gatunku Piękny Jaś o lekko słodkawym smaku i cienkiej skórce. Duże, mocno spłaszczone białe nasiona o kształcie przypominającym nerkę charakteryzują się znacznie większą niż w przypadku innych odmian fasoli zawartością magnezu. Są także bogatym źródłem żelaza, potasu, fosforu, wapnia czy cynku. Dostarczają solidnej dawki witamin, zwłaszcza B1, która ma wpływ prawidłową pracę na pracę mięśni i systemu nerwowego. Taka fasola zawiera też dużo białka. Wymaga ona jednak wcześniejszego namoczenia.
Bulion na żeberkach
Kolejna zasada babci? Fasolowa tylko na wywarze z żeberek i jeszcze z porcją wędzonki. To dlatego wspominałam, że lekka ta zupa nie jest. Natomiast jest tak sycąca, że wystarcza na pierwsze i drugie danie. Oczywiście można ugotować zupę fasolową na znacznie chudszym bulionie z kurczaka, ale jednak będzie to inne danie, bez charakterystycznego posmaku klasycznej fasolowej. Dyskusja, która jest lepsza, nie ma sensu, bo każdemu z nas smakuje co innego. Oczywiście, gdy mamy mniej czasu lub restrykcyjnie liczymy kalorie, warto ugotować zupę, sięgając po fasolę z puszki i na bulionie drobiowym. Jednak gdy myślimy o tradycyjnej, zawiesistej fasolowej, trzeba wcześniej namoczyć strączki i sięgnąć po żeberka.
Tradycyjna zupa fasolowa
Składniki:
- 200 g fasoli,
- 400 g żeberek wieprzowych,
- 1-2 marchewki,
- 1 pietruszka,
- kawałek selera,
- 1 cebula,
- 2 ząbki czosnku, opcjonalnie,
- 1 łyżeczka majeranku,
- 1 łyżeczka słodkiej papryki, opcjonalnie,
- 4-5 ziaren ziela angielskiego,
- sól i pieprz do smaku,
- 1 liść laurowy,
- 100 g boczku,
- 2-3 ziemniaki,
- 2 łyżki mąki.
Sposób przygotowania:
- Fasolę opłucz, a następnie zalej zimną wodą i odstaw na kilka godzin. Potem zalej ją świeżą wodą, dodaj łyżkę oleju i szczyptę soli, zagotuj. Gotuj ją jeszcze na małym ogniu przez pół godziny.
- W tym czasie, w osobnym naczyniu ugotuj żeberka wieprzowe, aż do miękkości. Później mięsny wywar wlej do zupy. Mięso obierz z kości i odłóż na talerz.
- Na patelni podsmaż pokrojony w kostkę boczek, dodaj do zupy. Na wytopionym tłuszczu przesmaż cebulę, również pokrojoną w drobną kostkę. Dodajemy do fasolówki.
- Następnie na tym samym tłuszczu przygotowuj zasmażkę z mąki.
- Do zupy dorzuć mięso z żeberek oraz pokrojone w kostkę ziemniaki, marchewkę, pietruszkę, kawałek pora i selera, posiekany czosnek, liść laurowy, ziele angielskie.
- Zupę gotujemy na małym ogniu, aż warzywa będą miękkie. Pod koniec dodaj zasmażkę i doprawiamy solą, pieprzem oraz suszonym majerankiem i papryką.