PoradyZapomnij o moczeniu fasoli przez całą noc. Wsyp odrobinę, a zmięknie w godzinę

Zapomnij o moczeniu fasoli przez całą noc. Wsyp odrobinę, a zmięknie w godzinę

Wszystko wiedzą, że fasola to świetne źródło białka, błonnika i witamin. Jedyny problem? Długie przygotowanie. Lepiej jednak nie rezygnować z niej w swojej diecie z tak błahego powodu. Są sposoby, by skrócić moczenie fasoli i innych strączków.

Jedyny problem z fasolą? Dla wielu to długie moczenie.
Jedyny problem z fasolą? Dla wielu to długie moczenie.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

19.10.2024 17:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dania z fasoli, soczewicy i innych roślin strączkowych stają się coraz bardziej popularne, głównie ze względu na wysoką zawartość białka, co czyni je świetnym zamiennikiem mięsa w diecie wegetariańskiej. Ich kolejną zaletą jest to, że są sycące. Idealnie nadają się do rozgrzewających potraw jednogarnkowych, które często przygotowujemy jesienią. Jedyny problem? Strączki trzeba wcześniej namoczyć. A jednak niekoniecznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Strączki szybciej będą gotowe

Fasola jest nie tylko smaczna i bogata w białko, ale także czasochłonna w przygotowaniu. Standardowe namaczanie fasoli wymaga 8-12 godzin, ale ten czas można skrócić. Wystarczy zastosować sodę oczyszczoną. Pomaga ona zmiękczyć łuski fasoli, grochu czy soczewicy, co przyspiesza proces gotowania. Soda oczyszczona, którą zwykle kojarzy się z pieczeniem, bardzo ułatwia gotowanie strączków.

Łuski szybciej miękną

Jeżeli przepis mówi o namoczeniu fasoli na noc lub na kilka godzin, w przypadku, użycia sody oczyszczonej, ten czas można zredukować do około jednej godziny. Wystarczy po prostu fasolę zalać wodą i dodać szczyptę sody oczyszczonej. Następnie miskę z fasolą trzeba umieścić w kuchence mikrofalowej i gotować na pełnej mocy przez 10 minut. Po tym czasie miskę wyjmujemy i odstawiamy na 30-40 minut. Można także dodać sodę oczyszczoną już podczas gotowania. W ten sposób łuski fasoli szybciej zmiękną, a fasola stanie się bardziej miękka i kremowa.

Będzie lekkostrawnie

Często można spotkać się z opiniami, że fasola i inne rośliny strączkowe wywołują wzdęcia z powodu fermentujących w jelitach polisacharydów. Soda oczyszczona rozbija te cukry, dzięki czemu fasola staje się łatwostrawna. Wystarczy dodać 1 łyżeczkę sody na litr wody, aby osiągnąć ten efekt.

fasolastrączkidomowe triki