Babcia zbierała na sok i dżem. To popularny składnik leków dla sercowców
Głóg w naszym kraju jest spotykany niemal wszędzie, a wrzesień i październik to najlepsza pora na zbiór jego owoców. W tych drzemie prawdziwa moc: nie od dzisiaj wiadomo, że głóg to sprzymierzeniec zdrowego serca.
03.09.2024 08:35
Moja babcia zbierała i suszyła owoce głogu, niekiedy robiła z nich soki i dżemy. Zarówno głóg dwuszyjkowy, jak i jednoszyjkowy (czyli stosowane w lecznictwie) występują w Polsce w stanie dzikim, ale też wykorzystuje się je jako ozdoby ogrodów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Głóg - naturalny środek na zdrowe serce
Wyciąg z głogu jest substancją leczniczą stosowaną głównie w leczeniu chorób serca i układu krążenia. Głóg jest źródłem procyjanidów, które wspierają regulację ciśnienia krwi, ponadto roślina ta usprawnia krążenie, uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, przeciwdziała arytmii serca, działa przeciwmiażdżycowo oraz działa uspokajająca. Warto pamiętać jednak, że głóg nie powinien nigdy zastępować konwencjonalnej opieki medycznej, a wdrożenie go do diety w przypadku osób z chorobami serca powinno zostać skonsultowane z lekarzem.
Na co dobry jest głóg?
Głóg to również źródło przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed szkodliwymi wolnymi rodnikami, niektórych witamin, m.in. witaminy C, która wspiera układ odpornościowy, i minerałów - potasu, wapnia, magnezu, fosforu i sodu. Znajdują się w nim również kwasy organiczne, takie jak kwas ursolowy i kwas oleanolowy, które wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.
Z kolei triterpeny obecne w głogu działają przeciwnowotworowo, obniżają poziom szkodliwego cholesterolu, a także wykazują potencjał przeciwzapalny, przez co głóg bywa stosowany do łagodzenia stanów zapalnych skóry, np. egzemy. Warto dodać, że głóg stosuje się również w przypadku problemów trawiennych, m.in. na niestrawność, biegunkę i zaburzenia pracy żołądka.
Jak stosować głóg?
Owoce głogu są jadalne. Ich zbiór przypada na wrzesień i październik. Wcześniej, od maja do czerwca, można zbierać kwiaty głogu i przyrządzać na ich bazie zdrowe napary. Owoce głogu spożywać można zarówno w formie surowej, jak i przygotować z nich rozmaite przetwory: soki, nalewki, konfitury, napary, a także wino.
Zebrane owoce głogu można również wysuszyć. Najpierw należy je przebrać, umyć i usunąć ogonki oraz pestki. Samo suszenie powinno odbywać się w temperaturze ok. 30 st. C, a pod koniec suszenia - 50 st. C. Z suszonych owoców głogu można przygotować prozdrowotny napar. Wystarczy 2 łyżeczki suszonych owoców głogu zalać wrzątkiem i parzyć przez 20 minut.