Babciny trik z PRL‑u sprawia, że marchewka zachowuje najwięcej wartości i smakuje jak marzenie
Marchewka z groszkiem od lat pojawia się jako dodatek do pieczonych czy duszonych mięs. Dla jednych to prawdziwy przysmak z dzieciństwa, inni do dziś odwracają sie z niechęcią. Nasze babcie doskonale wiedziały, co robią, dodając do marchewki z groszkiem jeden składnik. To dzięki niemu było nie tylko smaczniej, ale też zdrowiej.
22.02.2024 08:14
Dzisiaj doskonale wiemy, że makaron powinien być al dente, a warzywa również smakują dobrze, gdy nie są zbyt miękkie. W PRL-u było jednak zgoła inaczej i w rezultacie na talerzach lądowała marchewka z groszkiem pod postacią papki. Jeśli dodamy do tego jeszcze zasmażkę z mąki, to może okazać się, że warzywna breja zdecydowanie zasługuje na to, aby o niej zapomnieć. Jeden z dodatków odgrywał jednak kluczową rolę i do dziś powinniśmy pamiętać o nim w czasie przygotowywania marchewki z groszkiem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Masło do marchewki z groszkiem - obowiązkowy dodatek
Jednym z największych skarbów marchewki jest beta-karoten, czyli witamina A. Odgrywa kluczową rolę w procesie wykorzystania białka przez organizm, wspomaga regenerację kości, zębów, włosów i paznokci. Jest ona również niezbędna do prawidłowego widzenia, zwłaszcza po zmroku, i zapobiega kurzej ślepocie.
Witamina A należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Dlatego, aby w pełni skorzystać z witaminowej oferty marchewki, powinno serwować się ją w towarzystwie odrobiny oliwy lub masła.
Marchewka z groszkiem na obiad
Nasze babcie, mniej lub bardziej świadomie, do marchewki z groszkiem dodawały masło. Dzięki temu nie traciliśmy wszystkiego, co tak cenne w tej sałatce. Warto wrócić do tego smaku i ożywić wspomnienia z dzieciństwa.
Składniki:
- 3 - 4 marchewki,
- 1 puszka groszku,
- 1-2 łyżki masła,
- 1 łyżka mąki pszennej,
- 2 łyżki wody.
Sposób przygotowania:
- Marchewki obierz i ugotuj w lekko osolonej wodzie.
- Odcedź i po przestudzeniu pokrój w kostkę lub plasterki.
- Do marchewki dodaj groszek i przełóż całość do rondelka.
- Dorzuć masło i podgrzewaj.
- W wodzie rozrób mąkę i wlej do garnka, gdy nie będzie już w niej grudek.
- Dopraw do smaku solą oraz pieprzem.