Bajeczny tort z kremem i orzechami. Nasi sąsiedzi pieką na specjalne okazje
Tort kijowski występuje pod wieloma wersjami - ile głów, tyle pomysłów na przygotowanie tego spektakularnego deseru. Rozbieżność wynika z jednego - oryginalna receptura owiana jest tajemnicą. Zatem jak stworzyć uwielbiany za naszą wschodnią granicą deser?
19.01.2024 | aktual.: 19.03.2024 10:49
Tort kijowski w ciągu swojej siedemdziesięcioletniej historii stał się jednym z symboli Kijowa. Składa się z dwóch biszkoptów z bezy białkowo-orzechowej i warstw kremu maślanego. Wierzch ciasta dekoruje się różnymi kremami, a boczną powierzchnię posypuje się okruchami orzechów. Mimo że za wschodnią granicą tort kijowski jest specjałem uwielbianym i często goszczącym na stołach podczas ważnych uroczystości, oryginalna receptura na ten deser nadal utrzymywana jest w tajemnicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Historia powstania tortu kijowskiego
Historia tortu kijowskiego zaczęła się w 1956 roku w wytwórni wypieków - Fabryce Cukierniczej im. Karla Marksa (dzisiaj ROSHEN). Deser powstał przypadkiem - jest owocem błędu, niedopatrzenia i nuty pomysłowości. Pod koniec zmiany cukiernicy zapomnieli schować na noc do lodówki białka przeznaczone na biszkopty. Kierownik, który kolejnego dnia odkrył wpadkę, postanowił uratować produkt (i honor pracowników). Na bazie zakwaszonych białek upiekł blaty bezowe i przełożył je maślanym kremem. Deser udekorował kwiatowymi zdobieniami oraz resztkami z pokruszonej bezy.
Tak miał wyglądać pierwowzór, z czasem jednak receptura na tort kijowski ulegała zmianie. Dzisiaj przepis znany jest tylko pracownikom fabryki, a na stołach zwykle goszczą torty inspirowane tym kijowskim. Niemniej deser ten podbił serca nie tylko mieszkańców Kijowa, ale całej Ukrainy.
Tort kijowski. Przepis
Składniki:
CIASTO
- 6 białek jajka,
- 50 g cukru,
- szczypta soli,
- łyżeczki octu,
- 230 g cukru pudru,
- 25 g mąki pszennej,
- 25 g skrobi kukurydzianej (lub ziemniaczanej),
- 180 g orzechów laskowych (obranych
- łyżeczka cukru waniliowego.
KREM
- 6 żółtek,
- 150 g cukru,
- 280 g masła,
- 180 g mleka,
- 1,5 łyżeczki kakao,
- 2 łyżeczki koniaku.
Przygotowanie:
- Orzechy laskowe rozdrobnij blenderem lub tłuczkiem. Wymieszaj je z cukrem pudrem, mąką, skrobią i cukrem waniliowym.
- Białka ubij na pianę, pod koniec ubijania zacznij dodawać stopniowo cukier. Kiedy piana będzie sztywna, zacznij dodawać do niej stopniowo suche składniki, mieszając całość delikatnie (najlepiej ręcznie).
- Białka jajek możesz wybić 24 godziny przed robieniem bezy i wstawić je do lodówki. Dzięki naturalnemu procesowi fermentacji ciasto będzie miało swoją idealną konsystencję.
- Gotową masę przełóż do dwóch foremek (o średnicy 28 cm). Odłóż 3-4 łyżki masy i upiecz je obok foremek (w dowolnym kształcie - będą później potrzebne do dekoracji).
- Bezy piecz w piekarniku rozgrzanym do 140 st. Cna przez o. 2,5 godziny. Gotowe pozostawiam w piekarniku do całkowitego ostygnięcia, lekko uchylając drzwiczki od piekarnika (najlepiej na całą noc).
- Żółtka utrzyj z cukrem na gładką masę. Następnie dodaj gorące mleko - stopniowo, cały czas mieszając. Garnek z mieszaniną postaw na małym ogniu i ucieraj, aż uzyskasz konsystencję budyniu.
- Gotową masę zdejmij z ognia, przykryj folią i odstaw do ostygnięcia.
- Następnie masło utrzyj mikserem na dużych obrotach, aż stanie się kremowe. Małymi porcjami dodawaj do masła ostudzoną masę jajeczną, cały czas mieszając całość, ale na niskich obrotach.
- Do tak przygotowanej masy dodaj koniak. Wymieszaj całość i podziel na dwie równe części. Do jednej dodaj dwie łyżki kakao i wymieszaj.
- Pierwszą warstwą jest okrąg bezowy. Okrąg posmaruj jasną masą kremową, opcjonalnie posyp rozdrobnionymi orzechami laskowymi, następnie wyłóż kolejny okrąg bezowy i kolejną warstwę - tym razem kakaowego - kremu. Krem wyrównaj, również dookoła trotu, a wierzch posyp posiekanymi orzechami.