Tak Magda Gessler robi barszcz grzybowy. Na Wigilię będzie jeszcze lepszy niż czerwony
Magda Gessler to specjalistka od dań regionalnych i tradycyjnych. Niezwykłą wiedzę na ten temat pokazała w jednym ze swoich odcinków o gotowaniu na YouTube. Barszcz grzybowy według Magdy Gessler to kulinarne dzieło sztuki, które wywoła niemałe zamieszanie na każdej Wigilii.
24.12.2022 08:10
Barszcz grzybowy, jak spora część tradycyjnych dań świątecznych, nie jest już tak popularny, jak kiedyś. O wiele częściej raczymy się podczas Wigilii barszczem czerwonym. Jednak grzybowa wersja tej zupy nie zaniknęła zupełnie. Do tej pory bywa serwowana na Pomorzu i w Wielkopolsce. Oraz, oczywiście, w kuchni najsłynniejszej polskiej restauratorki - Magdy Gessler.
W jej przepisie na barszcz nie ma więc buraków, za to pojawia się tam duża ilość suszonych grzybów. Czy jest jakiś składnik, który byłby równie aromatyczny co one? Z całą pewnością gotując barszcz grzybowy według Magdy Gessler, nie tylko stworzymy wyjątkowe danie, ale zapewnimy sobie również cudowne doznania zapachowe.
Ciekawa przepisu? Oto on.
Barszcz grzybowy według Magdy Gessler
Składniki:
- 4 cebule
- 2 korzenie selera
- 6 korzeni pietruszki
- pęczek koperku
- 300 g suszonych grzybów - dobrze sprawdzą się na przykład kapelusze borowików
- pęczek selera naciowego
- 2 pory
- kilka kropli cytryny
- sól, pieprz
- ziele angielskie
- liść laurowy
- jałowiec
- śmietanka 36%
- 2 łyżki wódki
- 2 łyżki masła
Sposób przygotowania:
Grzyby wsadź do garnka i zalej je wodą. Dodaj do nich pokrojoną w ćwiartki jedną cebulę, kilka liści laurowych i kulek ziela angielskiego. Całość zagotuj.
W drugim garnku umieść dwie przekrojone na pół cebule, pory, obrane korzenie pietruszki i selera. Zalej wodą i dodaj przyprawy: ziele angielskie, liście laurowe, jałowiec, sól oraz pieprz. Zagotuj.
Ostatnią cebulę obierz i pokrój w cienkie piórka. Następnie podsmaż ją na łyżce masła. Kiedy się zeszkli, dodaj ją do garnka z warzywami.
Po kilku minutach gotowania wrzuć tam również grzyby wraz z wodą, w której się gotowały. Dodaj jeszcze koperek i pęczek selera naciowego i gotuj wszystko pod przykryciem około 2 godziny.
Po tym czasie przecedź zupę. Do samego wywaru dodaj kilka kropel soku z cytryny, dwie łyżki wódki i łyżkę masła. Wszystko dokładnie wymieszaj.
Podawaj z wyłowionymi z garnka kapeluszami borowików, ubitą śmietaną i łazankami. Smacznego!
Jeśli szukasz innych świątecznych przepisów, zobacz ten filmik z naszego kanału na YouTube.