Barszcz grzybowy według przepisu Magdy Gessler. Na wigilię podaję z łazankami
Barszcz z grzybów leśnych niegdyś był popularny na terenie całego kraju. Dziś podawany jest tylko w niektórych domach w Wielkopolsce i na Pomorzu. Warto odkurzyć ten przepis, bo aromat tej zupy sprawia, że cały dom pachnie, a przy tym jest łatwy do przygotowania. Magda Gessler lubi klarowny z pływającym kapeluszami borowików, łazankami i bitą śmietaną.
Aromatyczny, esencjonalny i wyrazisty w smaku barszcz z grzybami z powodzeniem zastąpi popularną zupę z buraków. Jeśli jesteś fanem uszek z grzybami, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podać do niego fantazyjne mini pierożki. Grzyby z barszczu doskonale sprawdzą się do farszu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak przygotować grzyby na barszcz wigilijny?
Do barszczu według przepisu Magdy Gessler potrzebujesz 200 g suszonych borowików i 100 g podgrzybków. Przełóż grzyby do garnka i zalej je wodą tak, aby tylko przykryć kapelusze. Gotuj na małej mocy palnika przez ok. 30 minut.
Jak to bywa w przepisach od popularnej restauratorki, wybór grzybów nie jest przypadkowy. Prawdziwki dbają o pięknych aromat, a podgrzybki dodają zupie koloru. Jednak wystarczy dosłownie garść mniej szlachetnych grzybów. Zbyt duża ilość mogłaby za bardzo przyciemnić barszcz.
Barszcz z grzybami na Wigilię według przepisu Magdy Gessler
Składniki na 5 litrów barszczu:
- 200 g borowików,
- 100 g podgrzybków,
- 4 cebule,
- 2 pory,
- 2 korzenie selera,
- 6 korzeni pietruszki,
- ziele angielskie,
- liście laurowe,
- pieprz,
- sól,
- goździki,
- 2 łyżki masła,
- 2 łyżki wódki,
- sok z połówki cytryny.
Jak zrobić barszcz grzybowy krok po kroku?
- Suszone grzyby gotuj z wodą na wolnym ogniu. Dodaj cebulę obraną z łupin i pokrojoną na ćwiartki, a także przyprawy: kilka ziaren ziela angielskiego, pieprz i goździki.
- W osobnym dużym garnku przygotuj warzywa na zupę. Wrzuć umyte pory w całości, seler w dużych kawałkach, cebulę i całe korzenie pietruszki. Zalej 2 litrami zimnej wody. Dodaj liście laurowe, ziele angielskie, sól gruboziarnistą i świeżo mielony pieprz. Wstaw do zagotowania. Gdy zupa zacznie wrzeć, zmniejsz moc palnika.
- Pozostałe 2 cebule pokrój w pióra i zeszklij na maśle na patelni. Do garnka z warzywami przełóż grzyby razem z wywarem i smażoną cebulę. Na wierzch połóż świeże zioła – cały pęczek koperku i nać selera. Gotuj na wolnym ogniu przez ponad 1 godzinę – do momentu, aż grzyby i warzywa będą miękkie.
- Na koniec dopraw zupę sokiem wyciśniętym z połówki cytryny. Przecedź ją do wazy przez sitko. Dodaj 2 łyżki wódki i łyżkę masła. Energicznie wymieszaj przy pomocy rózgi.
- Grzybowy barszcz wigilijny możesz podać z całymi kapeluszami borowików, łazankami i bitą śmietaną – tak jak Magda Gessler – lub tradycyjnie z uszkami.
Jak zrobić uszka do barszczu z grzybami?
Jeśli wybierasz tę drugą opcję, wyłów grzyby z zupy i przygotuj z nich farsz do uszek. Na patelni zeszklij drobno posiekaną cebulę i dodaj miękkie kapelusze pokrojone w małą kostkę. Dopraw solą i pieprzem. Podgrzewaj, aby odparować wodę.
Sięgnij po sprawdzony przepis na uszka i przygotuj elastyczne ciasto. Przy pomocy małego kieliszka wytnij kółka, na środek każdego nałóż łyżeczkę farszu i zawiń w uszka. Gotowe pierożki wrzuć do gotującej się osolonej wody. Wyłów przy pomocy łyżki cedzakowej, gdy wypłyną na powierzchnię.