PoradyBędą się nadawały tylko do kosza. Ten błąd popełnia prawie każdy

Będą się nadawały tylko do kosza. Ten błąd popełnia prawie każdy

Odpowiednie oczyszczanie kurek jest bardzo ważne.
Odpowiednie oczyszczanie kurek jest bardzo ważne.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

13.06.2024 18:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na tę chwilę czekali grzybiarze! W lasach mamy wysyp kurek, bez problemu kupimy je też na straganach. To także dobry czas dla smakoszy, bo te grzyby są cenione przez nich tak samo jak podgrzybki czy prawdziwki. Jednak trzeba wiedzieć, jak się z nimi obchodzić, by nie straciły smaku i aromatu. A wcale o to nietrudno, bo wciąż często robimy to nieprawidłowo.

Kurki są pyszne, kruche, z pieprzową nutą i długo by jeszcze można wymieniać ich walory. Jednak to także bardzo delikatne grzyby i wymagają odpowiedniego podejścia. Szybciej niż się spodziewasz, można zepsuć ich smak, a nawet doprowadzić do tego, że kurki trzeba będzie wyrzucić.

Kosz najlepszy

Wszystko zaczyna się już w lesie lub na straganie. W tym drugim przypadku nie chodzi wcale o wybór grzybów, bo wiadomo, że muszą być świeże i to od razu widać. Najważniejszy jest sposób zapakowania. Z tego powodu doświadczeni grzybiarze nie wybierają się do lasu z niczym innym, tylko koszem wiklinowym. Grzyby muszą mieć dostęp powietrza, inaczej szybko się psują. Dlatego na straganie też trzeba być przygotowanym, by nie przesypywać kurek do plastikowych torebek. Zaparzone, zaparowane grzyby bez dostępu powietrza dużo tracą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tylko kilka dni

Gdy już przyniesiesz grzyby do domu, to najlepiej od razu z pomysłem, co z nich przygotujesz. Kurki nie nadają się do długiego przechowywania, trzy dni to absolutne maksimum. Powinny jak najszybciej znaleźć się w lodówce. Jak już wspominaliśmy, plastikowa torba jest wykluczona. Gdy grzyby będą w niej w lodówce, szybko spleśnieją, bo wytwarza się w niej dużo wilgoci. Najlepiej przesypać je do płaskiego naczynia wyłożonego ręcznikiem papierowym. Gdy ich ilość jest mniejsza, może być też papierowa torebka.

Chłoną wodę jak gąbka

Oczyszczanie to ważny moment przygotowywania kurek. Najlepiej byłoby ich nie myć, na pewno nie moczyć. Niektórzy robią to bez użycia wody, zabrudzenia usuwają tylko pędzelkiem i nożykiem. Grzyby łatwo chłoną wodę, są wtedy mniej kruche i smaczne. Jeśli jednak są mocno zabrudzone, należy je tylko szybko wypłukać pod bieżącą wodą. Znany jest też trik z posoloną gorącą wodą. Wystarczy grzyby zalać nią i szybko odcedzić. Kolejny trik? Kurki posyp mąką, wymieszaj tak, by były nią otoczone i zalej zimną wodą, wymieszaj. Następnie wypłucz je na sitku. Zabrudzenia schodzą wraz z mąką, a grzyby nie nasiąkają wodą.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także