Bieszczadzki zawyłec to najlepszy gołąbek w moim życiu. Lepszego nie jadłam
Jesteś miłośnikiem gołąbków? Koniecznie wypróbuj przepis prosto z Bieszczad, a odkryjesz to kultowe danie zupełnie na nowo.
09.02.2024 | aktual.: 20.05.2024 10:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kuchnia bieszczadzka ma sporo pysznych dań do zaoferowania. Opiera się głównie na lokalnych i naturalnych produktach, a mianowicie: rybach, mięsie (w tym dziczyźnie), owocach, warzywach oraz grzybach. Dużą popularnością cieszą się tu dania mączne, z dodatkiem kapusty, jak i ciasta serwowane z miejscowymi owocami. W kuchni tej nie brakuje również aromatycznych przypraw na czele z majerankiem i tymiankiem. Sporą popularnością cieszy się również czosnek niedźwiedzi.
Przechodząc zaś do samych dań, to będąc w Bieszczadach należy skosztować takich rarytasów jak: fuczki, hryczanyki, proziaki, maczankę czy bieszczadzkie zawyłce. I to właśnie przepis na ostatnie danie znajdziesz poniżej.
Cały przepis krok po kroku znajdziesz na wideo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bieszczadzkie gołąbki z ziemniakami pieczone z dodatkiem soku z kiszonej kapusty to prawdziwa uczta dla podniebienia
Składniki:
- 1 kg ziemniaków,
- 300 g boczku wędzonego,
- 3 cebule,
- 70 g śmietany,
- 2 łyżeczki soli,
- 1 łyżeczka pieprzu,
- 8 liści białej kapusty,
- 500 ml soku z kiszonej kapusty.
Sposób przygotowania:
Krok 1. Pracę nad przepisem rozpoczynam od ugotowania zarówno ziemniaków, jak i liści białej kapusty. Następnie na rozgrzanej patelni podsmażam kawałki boczku. Po chwili na patelnię trafiają również pokrojone w drobną kosteczkę cebule.
Krok 2. Ugotowane ziemniaki obieram ze skórki, po czym rozgniatam je przy pomocy tłuczka do ziemniaków. Do ziemniaczanej masy dodaję wcześniej przygotowaną mieszankę z patelni oraz śmietanę. Nie zapominam też o przyprawach — soli i pieprzu.
Składniki dokładnie mieszam, aby stworzyły idealną kombinację smakową.
Krok 3. Na drewnianej desce układam po jednym liściu białej kapusty. Następnie na środku każdego takiego elementu umieszczam część ziemniaczanej mieszanki. Na koniec zwijam je w gołąbki.
Krok 4. Na dnie formy do pieczenia umieszczam kilka liści kapusty. Następnie wypełniam naczynie gołąbkami. Na koniec zalewam je sokiem z kiszonej kapusty i odstawiam pod przykryciem na 24 godziny do lodówki.
Krok 6. Na drugi dzień gołąbki wypiekam w rozgrzanym piekarniku przez ok. 40 minut. Urządzenie w tym czasie ma pracować w temp. 200 stopni Celsjusza.
Krok 7. Upieczone gołąbki dekoruję świeżym szczypiorkiem i serwuję na ciepło. Smacznego!