PoradyBigos gotuję miesiąc przed świętami. Nie muszę mrozić, by się nie zepsuł

Bigos gotuję miesiąc przed świętami. Nie muszę mrozić, by się nie zepsuł

Bigos
Bigos
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
18.11.2023 16:38

Bigos to danie, które jest nieodłącznym elementem polskiej tradycji kulinarnych świąt. Każda rodzina ma swój unikalny przepis na bigos, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Właśnie do smaku bigosu przygotowanego przez naszych bliskich, takich jak mama, babcia czy dziadek, najchętniej wracamy. Bez względu na to, jak przygotowujecie swoją wersję bigosu, możecie już teraz ugotować duży gar tej potrawy, aby mieć więcej czasu na inne przygotowania przed świętami.

Bigos jest potrawą, która nie tylko smakuje wyśmienicie, ale również syci. Ogromną popularnością cieszy się staropolski bigos, który długo się gotuje z różnymi rodzajami mięsa i dużą ilością domowej kiszonej kapusty. Jest to również danie, które po kilkukrotnym odgrzewaniu smakują jeszcze lepiej niż świeżo przygotowane. W okresie jesienno-zimowym chętnie przygotowujemy taki bigos i podajemy go gościom na imprezie lub podczas rodzinnego obiadu. Zgodnie z tradycją, w święta ta potrawa musi znaleźć się na stole. Przygotowanie klasycznego bigosu zajmuje kilka godzin, ale na szczęście możemy go przygotować wcześniej i w ten sposób odciążyć się w przedświątecznym okresie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bigos świąteczny różni się w zależności od regionu

Bigos można przygotować w całości z kiszonej kapusty, kapusty białej lub mieszanki tych dwóch. Świetnymi dodatkami są suszone grzyby oraz różne rodzaje mięs. W przypadku, gdy gościcie wegetarian, przygotujcie dla nich bezmięsny bigos z cukinii lub kabaczka. Istnieje też bigos z powidłami śliwkowymi lub na golonce.

Każdy z nas ma swój sprawdzony przepis na bigos - podobnie jest z rosołem. Ja na przykład przygotowuję go już w listopadzie, by nie męczyć się przed samymi świętami. Dzięki pewnej metodzie danie przetrwa do końca grudnia, a nawet do Nowego Roku. Wystarczy tylko, że go zawekuję.

Bigos
Bigos © Adobe Stock

Jak wekować bigos?

Pasteryzacja to świetny sposób na przedłużenie trwałości dania. Wekowanie możemy zrobić na mokro lub na sucho. Istnieją trzy sposoby na to.


Wekowanie piekarniku

Przełóżcie danie do czystych, wyparzonych słoików, zakręćcie je i włóżcie do zimnego piekarnika. Następnie rozgrzejcie urządzenie do 130 st. C. Kiedy będzie odpowiednio ciepły, pasteryzujcie słoiki z potrawą przez 30 minut. Po tym czasie wyłączcie piekarnik, słoiki zaś wyjmijcie, dopiero kiedy piekarnik ostygnie.

Wekowanie garnku

Na dnie garnka połóżcie ścierkę. Następnie poukładajcie słoiki. Zalejcie je wodą do 3/4 wysokości. Bigos pasteryzujcie w garnku przez 30 minut. Czas wekowania na mokro zacznijcie liczyć od momentu, w którym woda zacznie się gotować.

Wekowanie zmywarce

Włóżcie do piekarnika słoiki z bigosem, ustawcie program na temperaturę 70-75 st. C i poczekajcie do końca jego cyklu. Bigos po pasteryzacji trzeba przechowywać w chłodnym miejscu przez miesiąc lub dwa. Warto wykonać też proces tyndalizacji, czyli potrójnej pasteryzacji. Dzięki temu będzie można zjeść danie nawet pół roku później.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także