Biorę sezonowe warzywo i dodaję do kopytek zamiast ziemniaków. Rodzina jest zachwycona
Dyniowe kopytka to prosty przepis na pyszny, jesienny obiad. Świetnie smakują zarówno na słodko, jak i na słono. Uwielbiam je podawać z palonym masłem szałwiowym i odrobiną parmezanu. Idealny przepis na prosty i pyszny posiłek.
13.09.2023 08:39
W mojej kuchni chętne korzystam z sezonowych produktów, aby przygotować wyjątkowe przysmaki. Jesień nieodzownie kojarzy mi się z dynią — pojawia się nie tylko w dekoracjach, ale również w różnych przysmakach. Jednym z moich ulubionych sposobów na jej przygotowanie jest stworzenie małych, zgrabnych kluseczek. Przypominają one klasyczne kopytka, jednak są lżejsze i mają delikatny, słodki aromat. Nie obawiaj się jednak, że trzeba serwować je na słodko - w wersji wytrawnej smakują po prostu obłędnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z czym podawać dyniowe kluski?
Dyniowe kopytka sprawdzą się jako dodatek do mięs, ale również koncertowo zagrają pierwsze skrzypce. Można podać je w towarzystwie aromatycznego sosu, na przykład grzybowego lub mięsnego. Ja jednak uwielbiam polać je masłem szałwiowym — ten smak to po prostu rozkosz dla podniebienia.
Kopytka dyniowe
Składniki:
- 500 g obranych i ugotowanych ziemniaków,
- 300 g dyniowego purée z upieczonej dyni,
- 250 g mąki,
- 1 jajko,
- szczypta gałki muszkatołowej,
- sól,
- pieprz.
Masło szałwiowe:
- 50 g masła,
- garść świeżej szałwii.
Sposób przygotowania:
- Ziemniaki przepuszczam przez praskę, przekładam do miski i dodaję do nich przestudzone purée z dyni.
- Wbijam jajko, dodaję mąkę i doprawiam do smaku gałką muszkatołową, pieprzem i solą. Zagniatam ciasto.
- Dzielę masę na dwie kule i formuję z nich wałek. Kroję w poprzek w ukośne paski, jak kopytka.
- Dyniowe kopytka przed gotowaniem oprószam mąką, aby nie sklejały się w garnku.
- Wrzucam porcje przygotowanych kopytek na wrzącą wodę. Gotuję przez 2 minuty.
- Masło przekładam do rondelka, solę i podgrzewam do momentu, aż przestanie się pienić i zaczną wytrącać się brązowe "kłaczki". Wrzucam drobno posiekaną szałwię i podgrzewam chwilę całość, aby zioło zaromatyzowało palone masło.
- Kopytka dyniowe przekładam na talerz i polewam masłem szałwiowym.
Jak zrobić purée z dyni?
Dynię (świetnie sprawdzi się tutaj hokkaido) kroję na mniejsze części i układam na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wkładam blachę do piekarnika rozgrzanego do temperatury 200 st. Celsjusza i piekę przez około 25-30 minut. Dynia powinna być miękka i łatwo powinno się ją nakłuwać widelcem. Po upieczeniu pozostawiam dynię do ostygnięcia, usuwam skórkę i przekładam miąższ do miseczki. Rozgniatam go przy pomocy widelca lub blendera.