WideoBłyskawiczna szarlotka z całymi jabłkami. Prościej i szybciej się już nie da!

Błyskawiczna szarlotka z całymi jabłkami. Prościej i szybciej się już nie da!

Lubisz domowe wypieki? Jeśli tak, mam prawdziwą perełkę, która podbija serca dosłownie od pierwszego kęsa. Nie dość, że świetnie smakuje, to jeszcze jej przygotowanie jest prawdziwą bułką z masłem.

Ten przepis na domowe ciasto nigdy cię nie zawiedzie
Ten przepis na domowe ciasto nigdy cię nie zawiedzie
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Pyszności

14.11.2023 07:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na pewno zgodzisz się ze mną, że wiele osób uważa, iż domowe wypieki to trudne i skomplikowane zadanie. Dlatego też nawet nie próbują przygotować własnych słodkości. A to duży błąd, o czym przekonasz się już za moment.

Oczywiście zgodzę się z tym, że wiele wypieków faktycznie wymaga sporej wiedzy, doświadczenia oraz czasu. Nie oznacza to jednak, że jednocześnie nie istnieją szybkieproste przepisy na domowe ciasta. A najlepiej świadczy o tym dzisiejsza receptura na smaczną szarlotkę, która praktycznie robi się sama. Co więcej, genialne smakujeświetnie komponuje się z jesienną herbatką lub kawą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szukasz pomysłu na jesienny deser? Domowa szarlotka z całymi jabłkami spisze się w tej roli perfekcyjnie!

Składniki:

  • 3 szklanki mąki pszennej,
  • 100 g cukru pudru,
  • 250 g masła,
  • 2 jajka,
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
  • 1 cukier wanilinowy,
  • 5 jabłek,
  • 2 łyżeczki cynamonu.

Sposób przygotowania:

Krok 1. Pracę nad przepisem rozpoczynam od przygotowania kruchego ciasta domowej roboty. W tym celu przesiewam bezpośrednio na kuchenny blat mąkę, aby dodatkowo ją napowietrzyć. Następnie w centralnej części utworzonego kopca robię małe wgłębienie i wsypuję do środka proszek do pieczenia, cukier puder oraz masło

Najpierw należy przygotować bazę szarlotki — ciasto kruche
Najpierw należy przygotować bazę szarlotki — ciasto kruche© Licencjodawca | Pyszności

Ciasto zaczynam wyrabiać przy pomocy noża. Dlaczego to robię? Otóż ciasto kruche nie lubi ciepła, dlatego czas wyrabiania go przy pomocy rąk zawsze skracam do minimum. Warto w tym miejscu dodać, że użyte do przepisu jajka oraz masło, powinny być zimne. 

Krok 2. Po chwili dodaję jajka i dopiero teraz zaczynam wyrabiać ciasto przy pomocy rąk. Kiedy ma ono już gładkąelastyczną formę, dzielę je na dwie części. Każdy z takich elementów podsypuję delikatnie mąką i rozwałkowuję na cienki placek.

Rozwałkowanie ciasta na cienki placek
Rozwałkowanie ciasta na cienki placek © Licencjodawca | Pyszności

Krok 3. Gotowe ciasto nawijam na wałek, dzięki czemu dużo łatwiej przełożyć je do formy. Oczywiście wcześniej zabezpieczam ją przy pomocy papieru do pieczenia. Następnie dopasowuję format ciasta do wielkości formy, tak aby pokryć cały spód i wszystkie boki.

Pierwsza warstwa jest już prawie gotowa
Pierwsza warstwa jest już prawie gotowa© Licencjodawca | Pyszności

Krok 4. Następnie nakłuwam ciasto przy pomocy widelca, aby w trakcie pieczenia nie wyrosły niepotrzebne wybrzuszenia. Na koniec na spodzie przyszłego ciasta rozsypuję mielony cynamon.

W szarlotce nie może zabraknąć cynamonu
W szarlotce nie może zabraknąć cynamonu© Licencjodawca | Pyszności

Tak przygotowaną formę z ciastem odkładam na bok i przechodzę do kolejnego etapu pracy nad przepisem.

Krok 5. Czas przygotować jabłka. W tym celu najpierw je obieram. Następnie dzielę je na dwie części i pozbywam się gniazd nasiennych oraz ogonków. I to wszystko, jabłek nie dzielę dodatkowo na jeszcze mniejsze części, jak standardowo robi się to przy szarlotce.

Jabłka też są już gotowe!
Jabłka też są już gotowe!© Licencjodawca | Pyszności

Krok 6. Jabłka przygotowane w ten sposób układam w formie do pieczenia, tworząc trzy poziome rzędy. Następnie posypuje je delikatnie cukrem wanilinowym i kolejną porcją cynamonu.

Kolejna warstwa już jest!
Kolejna warstwa już jest!© Licencjodawca | Pyszności

Krok 7. Na wierzchu układam drugą część ciasta kruchego. Dopiero w takiej postaci przyszły wypiek może trafić do nagrzanego piekarnika.

Ostatnia warstwa i ciasto trafia do piekarnika
Ostatnia warstwa i ciasto trafia do piekarnika© Licencjodawca | Pyszności

Domową szarlotkę piekę przez 50 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.

Krok 8. Gotowe ciasto serwuję na ciepło z cukrem pudrem rozsypanym na wierzchu. Oczywiście ty możesz postawić na inne dodatki. Świetnie sprawdzi się tu zarówno bita śmietana, polewa czekoladowa, karmel, jak i lukier domowej roboty. Smacznego!

Prawdziwe pyszności!
Prawdziwe pyszności!© Licencjodawca | Pyszności