Brzuch boli i jest wzdęty jak balon? Ten sposób przyniesie ci ulgę
Podczas świąt jemy więcej niż zwykle. W Wielkanoc zaczyna się już od śniadania. Od samego rana posiłki są nie tylko większe, ale i bardziej tłuste. Sałatka z majonezem, biała kiełbasa, szynka, jajka faszerowane i jeszcze kawałek sernika i babki... O przejedzenie naprawdę nie jest trudno.
31.03.2024 | aktual.: 10.04.2024 13:18
Przejedzenie to nic miłego. Brzuch jest wzdęty, boli, czujemy się ociężali, czasami dokucza zgaga. Wszyscy wiemy, jak tego uniknąć, ale zdarza się każdemu z nas. Wiadomo, święta... A wielkanocne potrawy to spora dawka tłuszczu, który nie jest łatwy do strawienia. Wcale nie musisz wtedy sięgać po tabletki ułatwiające trawienie. Jest kilka skutecznych domowych sposobów. Oprócz naparów i herbatek, polecamy też spacery. Dużo kalorii podczas nich raczej nie spalisz, ale trawienie będzie lepsze, a dzięki dotlenieniu stężenie cukru we krwi szybciej zostanie wyrównane.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naturalnie zioła
Ziołowe napary to jeden z lepszych sposobów na usprawnienie trawienia. Ich wybór, a co za tym idzie mamy tu duży. Najpopularniejsza jest mięta, która wzmaga wydzielanie soku żołądkowego i żółci, łagodzi więc bóle brzucha. Można pić ją jako napar, a świeże listki wykorzystywać do sałatek czy deserów. Pomoże też napar z ostropestu, który zwiększa wydzielanie soków trawiennych oraz wspomaga pracę wątroby.
Podobne właściwości ma wyciąg z karczocha. Po tłustym posiłku sprawdzi się też rumianek, który nie dopuszcza do wzdęć. Nawet gdy nie masz gotowych herbatek ziołowych, pewnie masz majeranek, którym doprawiałaś żurek. Trzy łyżeczki zaparz szklanką wrzątku. Wypij po kwadransie. Majeranek jest świetny na niestrawność. Podobnie jak napar z imbiru. Możesz użyć świeżego lub sproszkowanego. Takie napary rozgrzewają też żołądek i przyspieszają przemianę materii.
Po prostu herbata
Na co dzień zapominamy, że herbata ma też działanie prozdrowotne. Filiżanka czarnej gorącej herbaty rozgrzewa, stymuluje wydzielanie soków żołądkowych i pomaga szybciej trawić tłuszcze. Kiedy brzuch jest wzdęty, odciąży go też zielona herbata. Pracę wątroby wspomaga też czerwona herbata. Wybór więc i w przypadku herbaty jest spory. Niezależnie, jaką wybierzesz, nie dodawaj do niej cukru.
Coś mocniejszego
Ani zioła, ani herbata? Skutki obfitych obfitych posiłków może zniwelować napój z dodatkiem octu winnego (najlepiej jabłkowego). Wystarczy jego łyżkę dodać do szklanki ciepłej wody, można go osłodzić odrobiną miodu. Jest jeszcze jeden sposób, ale na pewno nie dla wszystkich. W przypadku przejedzenia jednak się sprawdza. Mały kieliszek wódki z dodatkiem pieprzu poprawia krążenie w jelitach i usprawnia trawienie. Dzięki szybciej poczujesz się po prostu lżej, a przykre dolegliwości odpuszczą.