Była gwiazda "M jak miłość" co roku robi pierogi z niespodzianką. "Jak babcia Lodzia"
Barbara Kurdej-Szatan zdradziła przepis na świąteczne pierogi, które robiła jej ukochana babcia. Co można znaleźć w środku? Poza farszem co roku jest w nich specyficzna niespodzianka.
25.12.2023 15:17
Każda rodzina ma swoje tradycje i zwyczaje. Bardzo często dotyczą one przepisów, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. I moim zdaniem to coś pięknego, bo przygotowanie domowego posiłku zgodnie ze starą recepturą przywołuje wiele miłych wspomnień.
Dzięki sprawdzonym przepisom naszych przodków, chociaż na chwilę możemy poczuć się tak, jakby nadal z nami byli. W mojej rodzinie jest receptura na pączki, które robiła moja ukochana babcia Klementyna. Za każdym razem kiedy domowe słodkości pojawiają się na stole, wspominamy babcię, dzieląc się ciekawymi, wzruszającymi i śmiesznymi anegdotkami na jej temat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Barbara Kurdej-Szatan robi pierogi jak jej babcia Lodzia
Aktorka Barbara Kurdej-Szatan podzieliła się przepisem na wyjątkowe, świąteczne pierogi. Na jaki farsz stawia była gwiazda serialu "M jak miłość"?
Otóż kluczem do sukcesu w przypadku Kurdej-Szatan są domowe pierogi z kapustą i grzybami. Zgodnie z recepturą jej babci Lodzi, są one serwowane w podsmażonej wersji z dodatkiem oleju lnianego. Co więcej, podczas przygotowania pierogów w rodzinie celebrytki do jednego pieroga dodaje się dodatkowo orzeszek, który ma być zapowiedzą szczęścia w przyszłości.
- Uwielbiam pierogi z kapustą i grzybami, podsmażane, polane olejem lnianym, jak to robiła moja babcia Lodzia. Do jednego pieroga zawsze wkładamy orzeszek. Ten, kto go znajdzie, będzie miał szczęście — wyznała Basia Kurdej-Szatan w rozmowie z "Super Expressem".
Pierogi z kapustą i grzybami według rodzinnego przepisu Barbary Kurdej-Szatan
Jeśli chcesz przygotować pierogi z rodzinnego przepisu polskiej gwiazdy, nic nie stoi na przeszkodzie. Poniżej znajdziesz szczegółową instrukcję.
Składniki:
Farsz:
- 1 kg kiszonej kapusty,
- 1 cebula,
- 1 garść suszonych grzybów,
- przyprawy: sól i pieprz,
- olej lniany.
Ciasto na pierogi:
- 2 szkl. mąki,
- 125 ml wody,
- 1 żółtko,
- 1 szczypta soli.
Sposób przygotowania:
- Pracę nad przepisem rozpocznij od przygotowania suszonych grzybów. Pamiętaj, aby wcześniej dokładnie je przepłukać i moczyć w ciepłej wodzie minimum przez kilka godzin. Najlepiej zalać grzyby wieczorem i odstawić je na całą noc.
- Kolejnego dnia połącz opłukaną kapustę kiszoną z grzybami. Nie zapomnij też o wodzie, w której moczyły się skarby lasu.
- Powstałą w ten sposób mieszankę należy ugotować, po czym drobno ją posiekać.
- W międzyczasie zajmij się również cebulą. Najpierw obierz warzywo, po czym pokrój je w drobną kostkę. Na koniec podsmaż cebulę na oleju lnianym.
- Kiedy cebula nabierze już złocistych rumieńców, połącz ją z mieszanką kapusty i grzybów, po czym podsmaż całość przez chwilę. Oczywiście nie zapomnij doprawić farszu do smaku solą oraz pieprzem.
- Aby przygotować ciasto na pierogi, musisz połączyć ze sobą przesianą mąkę, wodę, żółtko oraz sól. Składniki zagnieć na jednolite ciasto.
- Gotowe ciasto podziel na mniejsze części, po czym każdy element rozwałkuj na cienki placek. Przy pomocy szklanki lub literatki wytnij na koniec małe kółka.
- Każde kółko nafaszeruj mieszanką kapusty i grzybów, po czym złóż w pierogi. Na koniec ugotuj je w osolonej i wrzącej wodzie.
- Gotowe pierogi podawaj zgodnie z zaleceniem Barbary Kurdej-Szatan - w podsmażonej wersji z dodatkiem oleju lnianego.
Jakie pierogi najczęściej goszczą w twoim domu? Czy to przepis przekazywany z pokolenia na pokolenie w twojej rodzinie? A może to nowa technika, którą sam stworzyłeś i udoskonaliłeś?