Chcieli, aby ich córka miała na imię jak popularna kawa. Jednego nie przewidzieli
Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, imię nadawane dziecku nie może być jednocześnie zdrobnieniem. Ten konkretny zapis prawny stawia wiele osób, które chciałyby nazwać swoje dzieci imieniem przypominającym nazwę popularnej kawy, w sytuacji, w której spotykają się z odmową. Pewien ojciec zdecydował się jednak nie poddawać i kontynuować swoje starania.
25.03.2024 | aktual.: 25.03.2024 13:19
W 2022 roku najpopularniejszymi imionami dla nowo narodzonych dzieci były Zofia i Antoni. W ostatnich latach imiona sprzed lat przechodzą prawdziwy renesans, a rodzice chętnie wybierają je dla swoich maluchów. Oczywiście, nie wszyscy podążają tą ścieżką. Wielu rodziców wybiera nowoczesne imiona, co często prowadzi do licznych kontrowersji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nietypowe imię dla córki
Nie można zaprzeczyć, że przyszli rodzice są pełni kreatywności. W rankingu najbardziej oryginalnych imion nadawanych dzieciom w Polsce, opracowanym przez portal papilot.pl, można znaleźć wiele niecodziennych propozycji. Wśród nich są takie imiona jak Idalia, Paloma, Mercedes i Safira. Wśród chłopców na wyróżnienie zasługują imiona Ziemomysł, Nestor, a nawet... Napoleon.
Można zadać pytanie, dlaczego te nietypowe imiona są akceptowane przez urzędników stanu cywilnego, a imię pochodzące od popularnej kawy nie jest? Prawdopodobnie ma to związek z dwoma czynnikami. Po pierwsze, z pochodzeniem rodziców, którzy mogą mieć pewien wpływ na decyzje urzędników. Po drugie, z zapisem w prawie. W teorii nic nie stoi na przeszkodzie, aby nazwać dziecko Ziemomysłem, ale już "Inką" - owszem.
Urzędnicy zabronili tego imienia
Polskie prawo jasno stanowi, że imiona będące zdrobnieniami nie mogą być nadawane dzieciom. Zofia jest akceptowalna, ale Zosia już nie. Czy ten zapis obejmuje również "Inkę"? To pytanie zadawał sobie pewien przyszły ojciec, który nie otrzymał zgody od urzędnika stanu cywilnego na nadanie swojemu dziecku tego imienia.
Tymczasem, według wszelkich znanych nam informacji, Inka funkcjonuje już jako samodzielne imię. Jak pokazują dane Ministerstwa Cyfryzacji, imię Inka (dokładnie w tej formie) zostało nadane blisko 80 razy w 2019 roku i ponad 80 razy w latach ubiegłych. Łącznie w Polsce jest prawie 700 osób noszących to imię. Ponadto Inka figuruje również jako imię żeńskie w Słowniku Języka Polskiego PWN - czytamy na stronie Rady Języka Polskiego.
Ostatecznie mężczyzna zdecydował się na imię "Ina" dla swojej córki.
Inka to forma powstała jako zdrobnienie imienia "Inez", jednak, jak można sądzić, współcześnie jest używana także jako imię samodzielne. Może to dla urzędu stanu cywilnego stanowić przesłankę za wpisaniem jej do akt stanu cywilnego - dr hab. Katarzyna Kłosińska, prof. UW
Na szczęście historia taty Iny zakończyła się szczęśliwie. Mężczyzna odkrył, że ten sam urząd rok wcześniej zarejestrował imię Inka. Po wielu skargach, pytaniach i interwencjach, ostatecznie uzyskał zgodę na zmianę imienia swojej córki. Ten ojciec musiał naprawdę kochać tę kawę!