Chleb mojej mamy za każdym razem wychodzi inaczej. Ten nie ma sobie równych
W piekarniach bochenek dobrego chleba żytniego z nasionami potrafi kosztować nawet 20 zł za niecały kilogram. Tymczasem okazuje się, że przygotowanie domowego pieczywa wcale nie jest trudne. Co więcej z 1 kg mąki wychodzi nawet 6 małych foremek. Ostatnio jeden chleb starczył mi na tydzień, a każdego dnia był tak samo dobry.
30.11.2024 09:50
Domowy chleb z ziarnami możesz zrobić z maki pszennej lub żytniej. W pierwszym wariancie pieczywo wychodzi lżejsze, jednak o wiele więcej smaku, a przy okazji także błonnika, ma chleb wypiekany z mąki żytniej. Bazując na podstawowym przepisie możesz stworzyć nieskończoną ilość wariantów. Dla mnie aktualnie na pierwszym miejscu jest chleb z czarnuszką i siemieniem lnianym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak przygotować chleb z ziarnami w domu bez zakwasu?
W warunkach domowych możesz upiec chleb na zakwasie pszennym lub żytnim, ale jest to procedura, która wymaga czasu. Zakwas dojrzewa przez ok. 7 dni, a następnie chleb przygotowany z jego dodatkiem wyrasta przez całą noc.
Prostszą opcją jest przygotowanie masy z użyciem suszonych drożdży. Wystarczy je wymieszać z pozostałymi składnikami i już po 2 godzinach można wstawić ciasto na bochenki do piekarnika.
Z jakimi dodatkami domowy chleb wychodzi najlepiej?
Oczywiście to zależy od osobistych preferencji. Zgodnie z zaleceniami mojej mamy, jeśli zdecydujesz się na dodatek suszonych owoców, postaw na jeden rodzaj. Nie mieszaj żurawiny ze śliwkami i rodzynkami, bo wyjdzie z tego mało apetyczna papka.
Uważaj też z ilością nasion. Postaw na 2-3 rodzaje, które grają ze sobą. Jeśli ziarna są duże, na przykład pestki dyni, dobrze rozmieszaj je w masie na chleb, aby w bochenkach rozłożyły się równomiernie. Zbite w jednym miejscu będą przeszkadzać przy krojeniu chleba.
Chleb żytni z czarnuszką i siemieniem lnianym
Przepis podaję na 1 kg mąki. Z tych proporcji wychodzą 3 duże prostokątne blaszki (takie, jak na babkę lub piernik) lub 6 mniejszych foremek, tzw. pasztetówek.
Składniki suche:
- 1,5 szkl. jasnego siemienia lnianego,
- 2 szklanki ziaren słonecznika,
- 1 szklanka płatków owsianych,
- 2 torebki czarnuszki,
- 2 łyżki soli,
- 1 kg mąki żytniej chlebowej,
- 2 torebki drożdży suszonych (1 porcja na pół kilograma maki).
Składniki mokre:
- 3 łyżki miodu,
- 6 szklanek ciepłej wody.
Sposób przygotowania:
- W dużej misce wymieszaj wszystkie składniki suche.
- Dodaj mokre produkty i wyrób ciasto ręcznie lub przy pomocy miksera z hakami.
- Przelej masę do foremek wysmarowanych oliwą. Napełniaj je maksymalnie do 2/3 wysokości, bo ciasto wyrasta podczas pieczenia.
- Przykryj czystą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 2 godziny.
- Wstaw foremki z chlebem do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza na 70 minut.
- Otwórz piekarnik, posmaruj bochenki oliwą. Obniż temperaturę do 160 stopni Celsjusza i piecz przez kolejne 15 minut.