Chleb z tym smarowidłem to klasyk. Zrób go sam, zamiast płacić krocie na jarmarku
Chrupiący, świeżo wypieczony chleb ze smalcem w towarzystwie kiszonego ogórka to ulubiona przekąska wielu Polaków. Chociaż za kilkanaście (czy nawet kilkadziesiąt!) złotych można go teraz kupić na jarmarkach świątecznych, nic nie może się równać z satysfakcją z samodzielnie przygotowanego przysmaku. Przepis na domowy smalec wbrew pozorom nie jest trudny, a końcowy efekt często przewyższa oczekiwania.
13.12.2024 18:26
W zeszytach z tradycyjnymi przepisami można znaleźć różne sposoby na przygotowanie smalcu. Nic dziwnego, w końcu każdy ma swoje preferencje. Niektórzy skupiają się wyłącznie na tłustej słoninie, inni dodają do niej różne rodzaje mięsa, na przykład podgardle, boczek czy skórki wieprzowe, aby wzbogacić smak smarowidła. Kluczem do sukcesu jest wybór tłustych kawałków wieprzowiny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co dodać do domowego smalcu?
Wybór dodatków jest szeroki. Podstawą jest cebula, ale wiele osób dodaje też jabłka. Świetnie smakują pokrojone w drobną kostkę i uprażone na patelni. Jabłka sprawiają, że smalec jest lżejszy w odbiorze i nadają mu delikatnie słodkawy posmak. Nieodłącznymi elementami każdej receptury na smalec są przyprawy, takie jak pieprz czy majeranek.
Jak samodzielnie zrobić smalec?
Poniżej przepis na smalec wzbogacony nie tylko o cebulę i boczek, ale także mieloną szynkę i jabłko.
Składniki:
- kilogram słoniny,
- kawałek świeżego boczku,
- duża cebula,
- 150 gramów mielonej szynki,
- 1 jabłko,
- opcjonalnie suszony majeranek i świeżo mielony pieprz.
Wykonanie:
- Drobno pokrój słoninę i boczek. Przełóż mięso do garnka o grubym dnie i wstaw na niewielką moc palnika, aby zaczęło się topić. Warto pamiętać, że słonina na smalec powinna się gotować, a nie smażyć, co pozwala uzyskać delikatniejsze skwarki.
- Kiedy tłuszcz zacznie się wytrącać, dodaj mieloną szynkę. Mieszaj do momentu, aż delikatnie się przyrumieni.
- Kiedy mięso jest już dobrze wymieszane, dorzuć pokrojone w kostkę cebulę i jabłko. Całość smaż do zarumienienia cebuli, po czym odstaw z ognia.
- Gdy smalec lekko ostygnie, przypraw go hojnie majerankiem i pieprzem. Opcjonalnie możesz od razu dodać sól, choć lepiej doprawienie solą zostawić na później.
- Jeszcze ciepły smalec przełóż do słoiczków. Zamknięte hermetycznie, mogą być przechowywane w lodówce nawet przez parę miesięcy.
Domowy smalec jest doskonały nie tylko do pieczywa
Dla urozmaicenia smalcowej uczty na końcu smażenia możesz dodać wędzony boczek lub inne rodzaje wędlin, jednak trzeba uważać, by nie zrobiły się zbyt twarde. Tak przygotowany smalec sprawdzi się nie tylko jako smarowidło do pieczywa, ale także jako tłuszcz do smażenia czy dodatek do zup, na przykład do grochówki. Najlepiej smakuje z ogórkami małosolnymi lub kiszonymi na ciemnym pieczywie, które zapewnia wyjątkowe doznania smakowe.