Ciasto na uszka zagniatam tylko w ten sposób. Jest cieniutkie, ale elastyczne i nie rozpada się
Trzeba przyznać, że uszka do wigilijnego barszczu to misterna robota. Nic dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na sklepowy wariant. Jednak prawda jest taka, że dodatek przygotowany w domu zawsze wychodzi lepszy. Podpowiadamy, jak ułatwić sobie pracę.
26.11.2024 08:10
Barszcz z uszkami to zestawienie niemalże kultowe. Podobnie jak Bonnie i Clyde, czy gin z tonikiem. Co prawda, można zastąpić uszka pasztecikiem lub makaronem, ale to już nie będzie to samo. Jednak jak przygotować ciasto na uszka, aby łatwo się lepiło, a po ugotowaniu było idealne w smaku? Jest na to prosty sposób.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sprawdzony przepis na uszka do barszczu
Podstawowe składniki to mąka, sól i woda. Tego warto się trzymać, przy czym należy pamiętać, by woda była gorąca. Dodawaj ją stopniowo do miski z przesianą mąką. Jeśli masa parzy cię w ręce, zamieszaj składniki drewnianą łyżką lub szpatułką do ciasta. Po chwili będzie już można dotknąć ciasta.
Sekretny składnik do ciasta na uszka
Czas na sekretny składnik, którym jest masło. Jedna kopiasta łyżka dobrej jakości masła wystarczy na 1 kg mąki pszennej. Masło roztapiasz w rondelku i po lekkim przestudzeniu dodajesz do ciasta. Zobaczysz, z jaką łatwością będziesz je teraz zagniatać.
Zwróć uwagę na proporcje
Ciasto na uszka powinno być delikatne i elastyczne. Kiedy już znamy sekretny składnik, warto zapamiętać proporcje. Potrzebujesz:
- 1 kg mąki typu 550,
- 2 szklanek gorącej wody,
- 1 kopiastej łyżki masła,
- 1 łyżeczki soli.
Z tej porcji ulepisz od 70 do 100 zgrabnych uszek.
Zobacz także
Jaki farsz do wigilijnych uszek?
W Polsce najpopularniejsze są uszka z grzybami, pieczarkami lub kiszoną kapustą. W niektórych regionach przygotowuje się także uszka z farszem śledziowym. Do mini pierożków potrzebna będzie niewielka ilość nadzienia, więc warto zadbać o dobrą strukturę i konsystencję farszu.
W przypadku farszu z grzybami, przesmażone wcześniej z cebulą dary lasu lub zwykłe pieczarki, doprawione solą i pieprzem, dobrze jest zmielić w maszynce do mielenia mięsa. Z powstałej masy odciśnij nadmiar wody. Dodaj jajko i bułkę tartą.
Idealny kształt uszek do barszczu
Kiedy masz już przygotowane ciasto na uszka i farsz, czas zabrać się za lepienie. Elastyczną masę podziel na kilka równych części. Weź pierwszą i rozwałkuj na wysypanej mąką stolnicy na grubość ok. 1-2 mm.
Kółka na uszka wykroisz przy użyciu małego kieliszka. Wybierz taki o cienkich ściankach, aby było łatwiej. Możesz też wykorzystać foremkę do ciastek w kształcie małego koła – jego średnica powinna mieć ok. 2,5-3 cm.
Na środek każdego kółka nałóż farsz tak, aby pozostawić 0,5 cm marginesu od krawędzi ciasta. Każdy krążek składasz na pół i sklejasz ze sobą rogi powstałych półksiężyców.