Co stanie się z organizmem, gdy codziennie zjesz awokado? Pierwsze efekty zobaczysz szybko

Wystarczy jedna sztuka awokado dziennie, by dostarczyć organizmowi niezbędnych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. I to w niemałych ilościach, gdyż owoc ten jest prawdziwą skarbnicą substancji odżywczych. Na efekty regularnego spożywania awokado nie trzeba długo czekać.

Poznaj skutki jedzenia jednego awokado dziennie
Poznaj skutki jedzenia jednego awokado dziennie
Źródło zdjęć: © Pixabay

14.11.2023 | aktual.: 17.01.2024 13:56

Awokado, owoc, który w ostatnich latach zyskał niezwykłą popularność, jest często nazywane "superfood" ze względu na swoje zdrowotne właściwości. Jego unikalny smak jest również godny uwagi. Ale co się stanie, jeśli zdecydujesz się spożywać awokado codziennie?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co daje jedzenie jednego awokado dziennie?

Awokado to prawdziwy skarbnica składników odżywczych. W 100 gramach tego owocu znajdują się 2 gramy białka, 7,4 grama węglowodanów oraz 15,3 grama tłuszczy. Co ważne, z tych 15,3 gramów tłuszczu, ponad 11 gramów to zdrowe tłuszcze jednonienasycone. Wartość energetyczna 100 gramów awokado wynosi około 169 kcal, co czyni ten owoc doskonałym źródłem energii.

Codzienne spożywanie jednej sztuki awokado będzie miało pozytywne skutki dla zdrowia. Może pomóc w zapobieganiu zaparciom i utrzymaniu zdrowego trawienia, głównie ze względu na wysoką zawartość błonnika. Awokado jest bogate przede wszystkim w tłuszcze nienasycone, co oznacza, że może być dobrym dodatkiem do diety o obniżonej zawartości węglowodanów, na przykład dla osób cierpiących na cukrzycę. Tłuszcz zawarty w awokado nie podnosi drastycznie poziomu cholesterolu. Warto również wspomnieć, że awokado może być składnikiem diety wegańskiej i wegetariańskiej.

Wystarczy jeść sztukę awokado dziennie
Wystarczy jeść sztukę awokado dziennie© Pixabay

Właściwości zdrowotne awokado

Awokado jest również bogate w kwasy omega-3 i omega-6. Te kwasy tłuszczowe mają wiele korzyści dla zdrowia, w tym regulację poziomu złego cholesterolu. Mają one również działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Kwas linolenowy, który jest obecny w awokado, ma korzystny wpływ na pracę mózgu i układu nerwowego. Z kolei kwas linolowy jest dobrym sojusznikiem w redukcji tkanki tłuszczowej, a dodatkowo przyczynia się do zmniejszenia ryzyka rozwoju komórek nowotworowych.

Owoc awokado jest nie tylko bogaty w kwasy tłuszczowe, ale także w witaminy i minerały. W składzie tego owocu znajduje się wiele witamin, takich jak witamina A, C, E oraz witaminy z grupy B. W awokado znajduje się także wiele minerałów, takich jak magnez, potas czy fosfor. Witamina C, obecna w awokado, jest antyoksydantem, który redukuje stres oksydacyjny i wspiera odporność organizmu. Z kolei witaminy z grupy B przyczyniają się do prawidłowej homeostazy, czyli utrzymania równowagi w organizmie.

Wybrane dla Ciebie