PrzepisKuchnie świataCzeskie gospodynie pakują do słoików. Polskie nie dowierzają, że ktokolwiek tak robi

Czeskie gospodynie pakują do słoików. Polskie nie dowierzają, że ktokolwiek tak robi

Czeskie utopence
Czeskie utopence
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | S_POZHAR

21.07.2024 12:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kuchnia naszych sąsiadów ma swoje przysmaki. Trudno być w Czechach i nie spróbować słynnych knedilków z gulaszem, zupy svickovej czy czosnkowej. A kiedy wybierzemy się na piwo, to na pewno kelner zaproponuje utopence. Ten rarytas przygotowuje się też w domu. Czy wiesz, jaki składnik jest najważniejszy w tej przekąsce?

Słynne czeskie utopence to.... parówki lub serdelki marynowane w zalewie octowej. Choć połączenie wydaje się zupełnie do siebie niepasujące, to smak jest zaskakująco dobry. Czesi to uwielbiają, a my możemy po prostu spróbować.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tradycyjne czeskie utopence serwowano robotnikom

Czeska kuchnia pełna jest oryginalnych i nieoczekiwanych smaków, które potrafią zaskoczyć nawet najbardziej wytrawnych smakoszy. Wśród nich, utopence zajmują wyjątkowe miejsce. Nazwa tej potrawy dosłownie oznacza "topielców" i nawiązuje do sposobu przygotowania marynowanych parówek. Utopence pojawiły się w czeskiej kuchni na początku XX wieku jako tani i sycący posiłek dla robotników.

Zawsze w zapasie

Z czasem przekąska zyskała popularność i zaczęła być serwowana w lokalnych gospodach, a także na piwnych festynach. Teraz uchodzi za jedną z najlepszych przekąsek do piwa. Chcesz zaskoczyć znajomych oryginalnym daniem na letniej biesiadzie? Mamy przepis na utopence wprost z Czech. Nie da się ich zrobić w ostatniej chwili. Parówki są gotowe do podania na stół po 3-4 dniach, ale za to można je przechowywać nawet przez dwa miesiące. Trzeba przyznać, że to sprytny sposób, by zawsze być przygotowanym, kiedy wpadną niezapowiedziani goście. Utopence to prosta przystawka i nie wymaga wielu składników.

Tradycyjne czeskie utopence - przepis

Składniki:

  • 0,5 kg dobrej jakości parówek,
  • 4 świeże lub suszone papryczki chilli,
  • 3 cebule,
  • 5 ząbków czosnku.

Zalewa:

  • 3 szklanki wody,
  • 1 szklanka octu 10 proc,
  • 4 łyżeczki cukru,
  • 1 łyżeczka soli,
  • kilka kulek ziela angielskiego,
  • 3-4 liście laurowe,
  • 1 łyżeczka kolorowego pieprzu w ziarnach,
  • wybrane suszone lub świeże zioła.

Sposób przygotowania:

  1. Przygotowanie zalewy: W garnku łączymy wodę, ocet, cukier, sól, ziele angielskie, liście laurowe, kolorowy pieprz i wybrane zioła. Całość gotujemy, a następnie odstawiamy do ostudzenia.
  2. Przygotowanie parówek: Parówki obieramy z osłonek (jeśli je mają), a następnie kroimy na mniejsze kawałki.
  3. Warstwowanie w słoikach: Cebulę i czosnek obieramy i kroimy na cienkie plasterki. W słoikach układamy warstwowo parówki, cebulę, czosnek, papryczki chilli oraz zioła.
  4. Zalewanie zalewą: Zalewamy warstwy zimną zalewą, starając się, aby wszystkie składniki były dobrze pokryte płynem. Następnie szczelnie zamykamy słoiki.
  5. Przechowywanie: Słoiki odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce. Parówki są gotowe do spożycia po 3-4 dniach, ale można je przechowywać nawet przez dwa miesiące.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także