Czeskie gospodynie pakują do słoików. Polskie nie dowierzają, że ktokolwiek tak robi
Kuchnia naszych sąsiadów ma swoje przysmaki. Trudno być w Czechach i nie spróbować słynnych knedilków z gulaszem, zupy svickovej czy czosnkowej. A kiedy wybierzemy się na piwo, to na pewno kelner zaproponuje utopence. Ten rarytas przygotowuje się też w domu. Czy wiesz, jaki składnik jest najważniejszy w tej przekąsce?
21.07.2024 12:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Słynne czeskie utopence to.... parówki lub serdelki marynowane w zalewie octowej. Choć połączenie wydaje się zupełnie do siebie niepasujące, to smak jest zaskakująco dobry. Czesi to uwielbiają, a my możemy po prostu spróbować.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tradycyjne czeskie utopence serwowano robotnikom
Czeska kuchnia pełna jest oryginalnych i nieoczekiwanych smaków, które potrafią zaskoczyć nawet najbardziej wytrawnych smakoszy. Wśród nich, utopence zajmują wyjątkowe miejsce. Nazwa tej potrawy dosłownie oznacza "topielców" i nawiązuje do sposobu przygotowania marynowanych parówek. Utopence pojawiły się w czeskiej kuchni na początku XX wieku jako tani i sycący posiłek dla robotników.
Zawsze w zapasie
Z czasem przekąska zyskała popularność i zaczęła być serwowana w lokalnych gospodach, a także na piwnych festynach. Teraz uchodzi za jedną z najlepszych przekąsek do piwa. Chcesz zaskoczyć znajomych oryginalnym daniem na letniej biesiadzie? Mamy przepis na utopence wprost z Czech. Nie da się ich zrobić w ostatniej chwili. Parówki są gotowe do podania na stół po 3-4 dniach, ale za to można je przechowywać nawet przez dwa miesiące. Trzeba przyznać, że to sprytny sposób, by zawsze być przygotowanym, kiedy wpadną niezapowiedziani goście. Utopence to prosta przystawka i nie wymaga wielu składników.
Tradycyjne czeskie utopence - przepis
Składniki:
- 0,5 kg dobrej jakości parówek,
- 4 świeże lub suszone papryczki chilli,
- 3 cebule,
- 5 ząbków czosnku.
Zalewa:
- 3 szklanki wody,
- 1 szklanka octu 10 proc,
- 4 łyżeczki cukru,
- 1 łyżeczka soli,
- kilka kulek ziela angielskiego,
- 3-4 liście laurowe,
- 1 łyżeczka kolorowego pieprzu w ziarnach,
- wybrane suszone lub świeże zioła.
Sposób przygotowania:
- Przygotowanie zalewy: W garnku łączymy wodę, ocet, cukier, sól, ziele angielskie, liście laurowe, kolorowy pieprz i wybrane zioła. Całość gotujemy, a następnie odstawiamy do ostudzenia.
- Przygotowanie parówek: Parówki obieramy z osłonek (jeśli je mają), a następnie kroimy na mniejsze kawałki.
- Warstwowanie w słoikach: Cebulę i czosnek obieramy i kroimy na cienkie plasterki. W słoikach układamy warstwowo parówki, cebulę, czosnek, papryczki chilli oraz zioła.
- Zalewanie zalewą: Zalewamy warstwy zimną zalewą, starając się, aby wszystkie składniki były dobrze pokryte płynem. Następnie szczelnie zamykamy słoiki.
- Przechowywanie: Słoiki odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce. Parówki są gotowe do spożycia po 3-4 dniach, ale można je przechowywać nawet przez dwa miesiące.