PrzepisProste przepisyCzeskie kołacze to coś więcej niż zwykła drożdżówka. Są tak pyszne, że robię je co tydzień

Czeskie kołacze to coś więcej niż zwykła drożdżówka. Są tak pyszne, że robię je co tydzień

Choć kuchnia czeska nie słynie z deserów ani ciast, to trudno ją sobie wyobrazić bez kołaczy. Nasi sąsiedzi, tak samo jak my, bardzo sobie cenią wypieki z ciasta drożdżowego. Kupują je w piekarniach na drugie śniadanie, ale też czeskie gospodynie wciąż pieką je w domach.

Kołacze mogą mieć różne nadzienia
Kołacze mogą mieć różne nadzienia
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

18.10.2024 20:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kołacz to okrągły drożdżowy placek. Jego historia sięga czasów słowiańskich. Często podawany był podczas ważnych uroczystości rodzinnych, na przykład na weselach. Ta tradycja przetrwała do dziś na Śląsku, zarówno w jego polskiej, jak i czeskiej części. Duże kołacze zarezerwowane są na uroczystości, a na co dzień je się małe kołacze. Najczęściej dekorowane są kruszonką lub cukrem pudrem i mają średnicę 6-8 cm.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z twarogiem czy powidłami

Jeśli potrafisz robić ciasto drożdżowe, czeskie kołacze przygotujesz bez wysiłku. Ciasto drożdżowe zagniata się z mąki pszennej (typ 450) lub z mąki pszennej z dodatkiem mąki krupczatki (typ 500) w proporcji 1:1. Kiedy wyrasta, można zająć się nadzieniem. W Czechach najpopularniejsze jest to z sera. Nadaje się na nie twaróg półtłusty lub tłusty w kotce, który trzeba zmielić lub twaróg sernikowy z wiaderka. Taki farsz można doprawić rumem lub skórką z pomarańczy. Kołacze świetnie smakują też ze śliwkami i kruszonką. Zimą nadają się również gęste powidła.

Czeskie kołacze

Składniki:

Na ciasto drożdżowe:

  • 500 g mąki pszennej,
  • 40 g świeżych drożdży,
  • 250 ml letniego mleka,
  • 100 g masła,
  • 100 g cukru,
  • szczypta soli.

Na masę serową:

  • 500 g mielonego twarogu sernikowego,
  • 80 g cukru,
  • 2 średnie jajka,
  • 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego,
  • 1 łyżka proszku budyniowego waniliowego lub skrobi ziemniaczanej,
  • 1 łyżka rumu.

Dodatkowo: 2 jajka do posmarowania drożdżówek przed pieczeniem.


Do dekoracji:

  • cukier puder,
  • rodzynki lub skórka pomarańczowa.

Sposób przygotowania

  1. Świeże drożdże utrzyj z 2 łyżkami cukru. Dodaj letnie mleko oraz 4-5 łyżek mąki pszennej i wymieszaj. Przykryj rozczyn i pozostaw na 15-20 minut w ciepłym miejscu. W tym czasie powinien podwoić swoją objętość i mocno się spienić. W międzyczasie roztop masło i pozostaw do ostygnięcia.
  2. Pozostałą mąkę pszenną przesiej razem z solą do dużej miski lub na stolnicę. Dodaj roztopione masło, resztę cukru oraz wyrośnięty rozczyn i wymieszaj. Gdy składniki się połączą, wyrób ciasto drożdżowe. Ciasto jest gotowe, gdy nie klei się do rąk.
  3. Wyrobione ciasto uformuj w kulę i przełóż do dużej miski. Przykryj je ściereczką i odstaw na około 2 godziny w ciepłe miejsce. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.
  4. Przełóż twaróg sernikowy do miski. Dodaj oddzielone od białek żółtka, cukier, ekstrakt waniliowy, proszek budyniowy i rum. Wymieszaj składniki mikserem na niskich obrotach. Białka ubij na sztywną, śnieżnobiałą pianę. Dodaj pianę z białek do masy serowej i delikatnie wmieszaj ją szpatułką.
  5. Wyrośnięte ciasto przełóż na stolnicę, uformuj wałek i podziel go na równe porcje. Z każdej formuj kulkę, a potem rozpłaszcz ją na placek o grubości około 1 cm. Na środku każdego placka zrób płytkie wgłębienie. Wgłębienia w cieście wypełnij serowym nadzieniem.
  6. Wypełnione nadzieniem drożdżówki przełóż na wyłożone papierem do pieczenia blachy, przykryj ściereczką i pozostaw na 15 minut do wyrośnięcia. W międzyczasie roztrzep jajka widelcem i nagrzej piekarnik do temperatury 180°C (góra-dół, bez termoobiegu).
  7. Posmaruj brzegi pierwszej partii kołaczy roztrzepanym jajkiem i ułóż na nadzieniu serowym kilka rodzynek. Wstaw blachę z posmarowanymi jajkiem kołaczami do gorącego piekarnika i piecz 20-25 minut. Ciasto powinno ładnie się przyrumienić. Gotowe czeskie kołacze wyjmij z piekarnika i pozostaw do ostygnięcia. Posmaruj drugą partię drożdżówek roztrzepanym jajkiem i wstaw do piekarnika.