Czujesz się senny po kawie? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wypiłeś kawę, a zamiast pobudzenia odczuwasz tylko senność? To częsta przypadłość, która nie powinna mieć miejsca, bowiem kawa ma właściwości pobudzające. Skąd bierze się senność po kawie?
18.05.2024 | aktual.: 18.05.2024 10:41
Wielu z nas zaczyna dzień od filiżanki kawy. Ciemny napar pobudza i dodaje energii. To sprawka kofeiny, która pobudza i zwiększa koncentracje. Kubek napoju pomaga skupić się na pracy czy nauce. Zdarza się, że kawa przynosi odwrotny skutek. Nie pobudza, a wręcz usypia. Czy kawa może usypiać pobudzająco? Dlaczego od kawy chce się spać?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Senność po kawie. To dlatego chce ci się spać
Wypijasz kubek ciemnej kawy i czekasz, aż cię pobudzi. Okazuje się, że po kilkunastu minutach odczuwasz tylko większe zmęczenie. Od razu chce ci się spać. Dlaczego tak się dzieje? Kofeina powinna cię pobudzić. Skąd bierze się senność po kawie?
Zacznijmy od postaw. Kawa to napój z parzonych i zmielonych nasion kawowca. W ciemnym napoju skrywa się wiele witamin, takich jak witaminy z grupy B, które wspierają prawidłową pracę układu nerwowego. To legalny stymulant, który poprawia nastrój i ułatwia koncentrację.
To wszystko dzięki kofeinie, która zaliczana jest do substancji psychoaktywnych. Pobudza układ nerwowy i łączy się z adenozydą, która pomaga kontrolować cykl snu i czuwania. Chwilowo blokuje jej receptory wywołujące senność. Nie oznacza to jednak, że całkowicie wstrzymuje produkcję adenozyny. Z tego względu pobudzenie po wypiciu kawy może trwać jedynie krótką chwilę, a zmęczenie może szybko powrócić ze zdwojoną siłą.
Czujesz się senny po kawie? Oto powód
Gdy poziom kofeiny w organizmie zaczyna się zmniejszać, na jej miejsce zaczyna działać adenozyda, co powoduje, że mózg zaczyna pracować w zwolnionym tempie. To właśnie przez to możesz odczuwać senność i zmęczenie. Kofeina zwiększa też poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. W tym przypadku działanie jest analogiczne. Co ciekawe, im większa masa ciała, tym większe może być stężenie kortyzolu we krwi. Osoby z dodatkowymi kilogramami są więc bardziej narażone na senność po kawie.
Innym powodem może być to, jak tolerujesz cukier (jest przyswajany szybciej niż kofeina). Kawa z mlekiem i cukrem powoduje duży wyrzut insuliny. Osoby, które mają zaburzenia gospodarki cukrowej, będą czuły pobudzenie wyłącznie podczas picia kawy, ale zaraz potem będą bardzo zmęczone, ospałe i zupełnie bez sił. Bóle głowy to również normalna reakcja organizmu w tym przypadku.
Jeśli odczuwasz senność po kawie, ale nie jesteś w stanie zrezygnować z aromatycznej małej czarnej, zmień swoje nawyki. Nie przekraczaj zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia - 2 filiżanki. Pożegnaj się również z dodatkami w postaci cukru, mleka czy syropów smakowych, a kawa zacznie działać, jak należy. Jeśli jednak nie czujesz się po niej najlepiej, sięgnij po zieloną herbatę lub popularną ostatnio matchę, która działa pobudzająco i energetyzująco.