PoradyCzy arbuza należy myć przed jedzeniem? Wiele osób popełnia fatalny błąd

Czy arbuza należy myć przed jedzeniem? Wiele osób popełnia fatalny błąd

Arbuz pokrojony w trójkąty
Arbuz pokrojony w trójkąty
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | fotofabrika

17.07.2024 18:36, aktual.: 17.07.2024 18:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zapewne pamiętasz, by wymyć dłonie przed złapaniem soczystego kawałka arbuza, ale czy to wystarcza? Z jednej strony zalecenia mówią o tym, by myć wszystkie owoce i warzywa, z drugiej zaś mamy przed oczami twardą skórkę arbuza, której przecież nie zjadamy. A skoro jej nie jemy, dlaczego mielibyśmy ją myć?

Co robisz, zanim odkroisz kawałek soczystego arbuza? Wysyłasz go pod szybki prysznic, czy może od razu zaczynasz wymachiwać nożem? Jak w przypadku bananów, tak i w tym, konieczne jest wcześniejsze dokładnie umycie skórki owocu. Zobacz dlaczego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy arbuzy trzeba myć przed spożyciem?

Zasada jest taka, że obowiązkowo należy myć zarówno warzywa i owoce z jadalną skórką, jak i te, które planujemy obrać. Dlatego też nie tylko jabłka czy gruszki powinny zostać potraktowane wodą, ale również banany czy właśnie arbuzy. Praktyka ta związana jest z bezpieczeństwem żywności. Dzięki niej ograniczamy ryzyko przenoszenia brudu i mikrobów ze skórki na miąższ owocu.

Warto również wiedzieć, że na skórce arbuza mogą być obecne pozostałości pestycydów. Te nie przenikają do miąższu, ale jeśli nie myjemy skórki, to zanieczyszczenia na niej obecne przenosimy na dłonie, nóż, talerz i tą drogą trafiają do naszych ust. Pamiętaj również, że zanieczyszczenia i patogeny mogą przenikać z nieumytej skórki arbuza na owoce o skórce jadalnej, które zostały położone obok. Co istotne, należy myć również owoce i warzywa z upraw ekologicznych.

Dlaczego należy myć arbuzy przed spożyciem?
Dlaczego należy myć arbuzy przed spożyciem? © Pixabay

Jak prawidłowo myć owoce?

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, by owoców i warzyw nie myć krótko i pobieżnie, a dokładnie, pocierając lub szorując ich powierzchnię pod strumieniem bieżącej wody. Jak zaleca GIS, produkty z odporniejszą, grubą skórką można sparzyć wrzątkiem lub szorować czystą szczotką podczas mycia pod bieżącą wodą. Do płukania owoców i warzyw można użyć również wody z solą kuchenną, sokiem z cytryny, kwaskiem cytrynowym, a także z octem.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także