Czy można jeść ogórki ze skórką? Dla wielu osób będzie to sporym zaskoczeniem
Ogórki spożywamy na wiele różnych sposobów, jednak nierzadko wcześniej obieramy je ze skórki. Jest to wielką stratą, gdyż właśnie w niej znajdują się cenne składniki odżywcze.
11.07.2024 16:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ogórki są niskokaloryczne, a jednocześnie pełne korzyści dla zdrowia. Zawierają dużą ilość krzemionki, która jest niezbędna dla budowy silnych i zdrowych włosów oraz paznokci. Przez wieki ogórki były uważane za żywność "upiększającą", a to za sprawą ich wielu korzyści zdrowotnych. Świeży sok z ogórka ma właściwości oczyszczające i detoksykacyjne. Jest on również pomocny w łagodzeniu problemów trawiennych, takich jak zapalenie błony śluzowej żołądka, kwasowość, zgaga, niestrawność i wrzody. Warto jednak wiedzieć, że chcąc cieszyć się tymi właściwościami ogórka, najlepiej jest spożywać go ze skórką.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy trzeba obierać ogórki ze skórki?
Czy ogórki powinno się obierać? Odpowiedź jest prosta: najlepiej jest pozostawić je ze skórką. Dlaczego? W skórce jest przede wszystkim dużo błonnika. Błonnik reguluje naszą gospodarkę jelitową i jest zalecany osobom, które mają problemy z nieregularnym wypróżnianiem, zaparciami lub nieprawidłowymi wynikami glukozy we krwi. Błonnik nierozpuszczalny pochodzi głównie ze skóry i nasion roślin, podczas gdy błonnik rozpuszczalny jest zawarty w miąższu owoców i warzyw. Obie formy błonnika są niezwykle ważne dla zdrowia, trawienia i profilaktyki przed chorobami, takimi jak otyłość, cukrzyca czy zaparcia.
Po drugie – większość witaminy K zawartej w ogórku znajduje się właśnie w skórce. Średni ogórek obrany ze skórki zawiera 9 mcg witaminy K, podczas gdy skórka z tego samego ogórka zawiera aż 49 mcg. Witamina K jest odpowiedzialna za prawidłowe krzepnięcie krwi. Ponadto aktywuje białka odpowiedzialne za uwapnienie kości, co zapobiega osteoporozie. Badania wykazały, że witamina K ma duży wpływ na układ krążenia. Zapobiega zwapnieniu i odkładaniu się płytek miażdżycowych w naczyniach tętniczych. Ma również działanie przeciwnowotworowe - hamuje rozwój raka piersi, jajników, wątroby, żołądka oraz nerek.
W skórkach ogórków znajdziemy również mnóstwo beta-karotenu. Związek ten zapewnia m.in. prawidłowe funkcjonowanie wzroku, zwłaszcza po zmierzchu. Beta-karoten jest przekształcany w witaminę A, która jest składnikiem barwnika wzrokowego występującego w siatkówce oka, pozwalającego widzieć w półmroku. Naukowcy dowiedli, że to właśnie w skórce ogórka jest go najwięcej.
Jedzenie ogórka ze skórką. Jak pozbyć się pozostałości pestycydów z warzyw i owoców?
Wiele osób może obawiać się jedzenia warzyw czy owoców ze skórką głównie ze względu na pozostałości pestycydów, które mogą być na nich obecne. Problem ten zasadniczo nie istnieje, kiedy ogórki pochodzą z domowych upraw. Niemniej nie każdy ma dostęp do takich. Najlepiej więc kupować ogórki pochodzące z Polski.
Chcąc dokładnie wymyć ogórki (i inne warzywa lub owoce) należy najpierw opłukać je w wodzie z octem lub kwaskiem cytrynowym, a następnie w roztworze zasadowym. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaleca, by do litra wody dodać pół szklanki octu (winnego, jabłkowego lub spirytusowego) albo 2-3 łyżki kwasku cytrynowego. W tak przygotowanym roztworze o odczynie kwaśnym należy moczyć ogórki przez 2-3 minuty. To pozwoli pozbyć się szkodliwych bakterii (E.Coli, Listerii, Salmonelli itp.)
Następnie należy wrzucić ogórki do wody o odczynie zasadowym. Ten krok służy pozbyciu się pozostałości pestycydów ze skórki. Wystarczy dodać 1 czubatą łyżkę sody kuchennej do litra wody i w tak przygotowanej mieszance moczyć ogórki przez kolejne 2-3 minuty. Następnie warzywa należy opłukać w czystej wodzie i osuszyć za pomocą ręcznika papierowego.