Danie, które od lat pojawia się na wigilijnym stole Andrzeja Dudy. To regionalny przysmak
Mimo że prezydent Andrzej Duda urodził i wychował się w Krakowie, na jego wigilijnym stole pojawiają się specjały typowe dla kuchni innych regionów Polski. W krótkim wideo, które obejrzeć możemy na profilu "W Pałacu Prezydenckim", polityk opowiedział o potrawie, która od lat uświetnia świąteczny stół w jego domu, a nawet, ubrany w kuchenny fartuszek, zajął się jej przygotowaniem wespół z kucharzem Kancelarii Prezydenta.
22.12.2023 16:13
Jedną z potraw, którą prezydent Andrzej Duda zachwala i zachęca do spróbowania, jest specjał wywodzący się z tradycyjnej kuchni sądeckiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prezydent Andrzej Duda zdradza, co jada w Wigilię
Jaka potrawa od lat obecna jest na stole rodziny prezydenckiej? Tego dowiedzieć się możemy z krótkiego filmiku, opublikowanego na portalu X (dawniej Twitter) przez profil "W Pałacu Prezydenckim" (mniej oficjalne konto Kancelarii Prezydenta).
- Chciałem zrobić takie danie, które zawsze jest u nas na Wigilii. Kasza z suszonymi śliwkami, które należą do tradycji łąckiej [...] i z suszonymi grzybami - oznajmił Andrzej Duda w rozmowie z Marcinem Jabłońskim, kucharzem Kancelarii Prezydenta.
Kasza z suszonymi śliwkami to tradycyjne wigilijne danie Sądecczyzny. Korzenie rodziny Andrzeja Dudy sięgają właśnie ziemi sądeckiej - ze Starego Sącza pochodzi jego ojciec, Jan. Prezydent zaproponował wersję na słono z dodatkiem suszonych grzybów, istnieje również słodka wariacja, zwana kaszą tatarczaną ze śliwianką (kasza gryczana z wodą, w której gotowały się suszone śliwki).
- Tradycja wigilijna, która jest u nas w rodzinie, to jest zmieszanie obyczaju z rodziny od strony mojego taty - góralskiej, mogę powiedzieć - z obyczajami rodziny mojej mamy, która jest bardziej mazowiecka - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z radiową "Trójką".
Kasza ze śliwkami i grzybami. Przepis
Składniki:
- 200 g kasza jęczmienna perłowa,
- 150 g śliwek suszonych bez pestek,
- 50 g suszonych grzybów, np. podgrzybków,
- 50 g masła,
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie:
- Grzyby zalej wodą i pozostaw do namoczenia na noc. Śliwki wystarczy moczyć ok. 30 minut.
- Kaszę zalej wodą (w proporcji jedna objętość kaszy, dwie objętości wody) i ugotuj na wolnym ogniu.
- Namoczone grzyby i pokrój drobno i podsmaż je na rozgrzanym maśle.
- Kiedy grzyby podsmażą się, dodaj ugotowaną kaszę, na końcu pokrojone śliwki.
- Całość zamieszaj, dopraw solą i pieprzem.
- Gotowe danie przełóż do mniejszego garnka, przykryj i owiń kocem. najlepiej smakuje na następny dzień, kiedy smaki się "przegryzą".