NewsyDietetyk kliniczny pokazuje, jak wybrać dobrego łososia. Mało kto zdaje sobie sprawę z kluczowej różnicy

Dietetyk kliniczny pokazuje, jak wybrać dobrego łososia. Mało kto zdaje sobie sprawę z kluczowej różnicy

Dietetyk podpowiada, po jakiego łososia sięgać
Dietetyk podpowiada, po jakiego łososia sięgać
Źródło zdjęć: © (Instagram: Bartek Szemraj (screenshot), Pixabay)

19.04.2024 11:40, aktual.: 19.04.2024 14:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Atlantycki, pacyficzny, dziki, hodowlany... nie wiesz, po jakiego łososia sięgać? Dietetyk kliniczny zaleca, by podczas wyboru ryby zwracać uwagę na jeden szczegół.

- Jeśli kupujesz łososia, koniecznie zwracaj uwagę na metodę produkcji lub metodę połowu. To tak naprawdę dotyczy każdego gatunku ryb - przekazuje Bartek Szemraj, dietetyk kliniczny i trener personalny, który dzieli się wiedzą w mediach społecznościowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak kupić dobrego łososia w sklepie? Dietetyk zaleca zwracać uwagę na jeden szczegół

Dietetyk Bartek Szemraj zwraca uwagę, by podczas zakupów wybierać łososia, który został złowiony, a nie wyhodowany. Informację na ten temat można znaleźć na etykiecie produktu, pod warunkiem że kupujemy rybę porcjowaną i pakowaną. Za przykład podał dwie ryby ze sklepowej półki: łososia atlantyckiego i łososia pacyficznego. W przypadku pierwszego przy metodzie produkcji widniał napis "wyhodowany", a drugiego - "złowiony". Co to dla nas oznacza?

- W praktyce oznacza to to, że jeden łosoś został wyhodowany, a drugi złowiony na dziko. I ten, który został złowiony na dziko, żył sobie dziko w morzu, więc głęboko wierzę w to, że jest lepszym wyborem niż ten, który został wyhodowany, bo tak na dobrą sprawę nie wiemy, czym był karmiony - wyjaśnia dietetyk.

Czym różni się łosoś dziki od hodowlanego?

Różnice pomiędzy łososiem dzikim a hodowlanym nie kończą się jednak miejscu połowów. To także składniki odżywcze, które trafiają do naszego organizmu, a wśród nich niezwykle ważne kwasy omega-3. Łosoś dziki jest dużo bardziej w nie zasobny, ponadto ma więcej witaminy D, a także wapnia, cynku, żelaza, potasu oraz sodu.

Warto dodać, że dziki łosoś żywi się naturalnym pokarmem, który występuje w jego środowisku. Z kolei łososie hodowlane są karmione specjalną paszą przygotowaną przez hodowców. Niestety do takiej paszy często dodawane są antybiotyki, które mają na celu zapobieganie infekcjom i chorobom, na które ryby w hodowli są podatne.

Ryba
Ryba© Pixabay

Jak odróżnić łososia dzikiego od hodowlanego?

Łosoś dziki charakteryzuje się ciemniejszym odcieniem, który może przybierać nawet barwę pomarańczową. Łosoś hodowlany ma mięso o bladoróżowym kolorze, a także zawiera znacznie więcej tłuszczu niż jego dziki odpowiednik.

Jednak kolor mięsa to niejedyny aspekt, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Równie ważne są certyfikaty, które potwierdzają pochodzenie ryby. Łosoś złowiony w oceanach posiada certyfikat MSC, natomiast ten pochodzący z hodowli - certyfikat ASC. Te znaki dają nam pewność, że ryby, które kupujemy, pochodzą z odpowiedzialnych hodowli lub zrównoważonych połowów.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także