Dla Polaków to warzywo drugiej kategorii. Zbija cukier, chroni przed rakiem
Chociaż tego warzywa używamy w naszej kuchni bardzo dużo, nie darzymy go jakimiś specjalnymi względami. Odgrywa głównie rolę przyprawy, jest tanie, niespecjalnie piękne. I jest jednocześnie doskonałym przykładem tego, że nie należy oceniać książki po okładce. A może raczej: po pierwszej warstwie.
08.05.2024 08:32
Cebula — składnik miliona różnych potraw, niespecjalnie pozytywna bohaterka wielu memów, a także główna postać zawoalowanej metafory Shreka o ograch i warstwach. Można odnieść wrażenie, że polska popkultura wyjątkowo okrutnie dobrała się do tego zdrowego warzywa, tworząc nawet na jego podstawie obraźliwe neologizmy. Nasze zdanie? To naprawdę krzywdzące naigrywać się tak z warzywa, które jest jednocześnie prawdziwym cudem natury.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wszystkie twarze cebuli
Ze wszystkich rodzajów cebuli najkorzystniejsze właściwości prozdrowotne prezentuje jej czerwona odmiana. To również ta cebula jest łagodniejsza w smaku od swojej białej siostry. Większa zawartość cukrów prostych (ten rodzaj cebuli to również więcej kalorii, chociaż nadal relatywnie niewiele) sprawiła, że czerwona cebula odnalazła swoje miejsce w wielu różnych przepisach; nie tylko domowych potrawkach, lecz także szlachetnej kuchni luksusowych restauracji.
Czerwona cebula charakteryzuje się wyjątkowo pokaźną ilością składników odżywczych. Z tych, które lekarze i dietetycy cenią najbardziej, należy wymienić związki siarki, przeciwutleniacze (antocyjany i beta-karoten), działająca przeciwzapalnie allicyna, a także witamina C i B. Niewątpliwie trzeba tu również wspomnieć o przeciwhistaminowej kwercetynie, polifenolach i cynku.
Wpływ cebuli na organizm
Cebula — i to nie tylko czerwona — oddziałuje na ludzki organizm na dziesiątki różnych sposobów. O jej właściwościach prozdrowotnych wiedzieli już nasi praprzodkowie, a dzisiaj, dzięki nauce, wiemy już, że są one wynikiem wysokiej zawartości wspomnianych wcześniej mikroskładników. A jak konkretnie wpływają one na ludzki organizm? Wymieńmy tu kilka najważniejszych zalet cebuli:
- działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie,
- dzięki flawonoidom działa przeciwutleniająco, chroni skórę i naczynia krwionośne,
- obniża ciśnienie krwi i poprawia krzepliwość,
- działa prebiotycznie na poziomie jelit,
- wzmacnia kości,
- wykazuje działanie przeciwnowotworowe,
- reguluje poziom cukru i złego cholesterolu.
Cebula to jedno z najzdrowszych warzyw na świecie. Warto włączyć ją do diety i to na wiele różnych sposobów!