Do garnka z ogórkową dodaję jedną łyżkę. Podbija smak zupy tak, że każdy prosi o dolewkę
Czym podkręcić smak zupy ogórkowej? Pieprz i sól to niekiedy za mało, a ziele angielskie czy liście laurowe może i zdają egzamin, ale wciąż nie prowadzą do uzyskania upragnionego efektu "wow". Chcąc dokonać kulinarnego cudu z ogórkową w roli głównej, postaw na sprawdzony i skuteczny patent.
13.06.2024 | aktual.: 13.06.2024 08:42
Poszukujesz przepisu na tę jedyną taką i nietuzinkową zupę ogórkową, która oczaruje każdego? Geniusz i sukces tkwi w prostocie. Nie szukaj udziwnień, a postaw na sprawdzone rozwiązania, które - jak za pociągnięciem magicznej różdżki - sprawiają, że zupa nabiera nowego wymiaru. Ja sama do ogórkowej dodaję jeden ekstra składnik. Wystarczy jedna łyżka, a domownicy co rusz podchodzą do garnka po repetę.
Czym podkręcić smak ogórkowej?
Jeśli zastanawiasz się, czym podkreślić smak zupy ogórkowej, wiedz, że opcji jest kilka, a te zależą od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Fani charakternej ogórkowej, mocno kwaśnej, mogą zakwasić ją sporym dodatkiem soku z kiszonych ogórków. Świetnym składnikiem ogórkowej jest pieprz ziarnisty, ziele angielskie, liści laurowy oraz świeże zioła, a zwłaszcza lubczyk, koperek i pietruszka. Nie zapomnij o wywarze z warzyw korzeniowych, który stanowi doskonałą bazę większości zup.
Smak zupy ogórkowej możesz podkręcić też nietypowymi dodatkami. Przykładowo musztarda - oczywiście w niewielkiej ilości - nada zupie głębszego smaku. Kwaśne jabłko natomiast, otarte na grubych okach, to dodatek do ogórkowej ze wschodu, krewnej naszej zupy. Niemniej jednym z najczęściej polecanych składników podkręcających smak zupy ogórkowej jest... miód. Dozowany ostrożnie, stopniowo, sprawi, że zupa nabierze łagodniejszych nut.
Zupa ogórkowa z dodatkiem miodu. Przepis
Składniki:
- 150 g karkówki,
- 500 g ogórków kiszonych,
- 2 marchewki,
- 2 łodygi selera naciowego,
- 100 g suchego ryżu,
- pęczek koperku,
- por,
- pietruszka,
- 4 liście laurowe, 4 ziele angielskie,
- sól i pieprz,
- 3 łyżki kwaśnej śmietany 18-proc.
- 1 łyżka miodu (lub mniej, według preferencji).
Przygotowanie:
- Karkówkę pokrój na mniejsze części i zalej wodą. Zagotuj całość.
- Następnie zmniejsz moc palnika, dodaj liście laurowe oraz ziele angielskie. Całość gotuj na wolnym ogniu przez około godzinę.
- Warzywa pokrój na mniejsze kawałki i dorzuć do wywaru. Zupę gotuj jeszcze około pół godziny.
- Po tym czasie wrzuć do zupy ryż i podgrzewaj całość ok. 15 minut.
- Na końcu do zupy dodaj ogórki kiszone otarte na drobnych oczkach.
- Zupę gotuj jeszcze przez kilka minut. Dopraw solą i pieprzem oraz miodem, a także zapraw śmietaną. Podawaj z posiekanym koperkiem.