Dodaj do kaszy manny. Takie śniadanie przyspieszy metabolizm przez cały dzień
Kasza manna to dla wielu osób symbol z dzieciństwa. Gotowały ją nasze babcie, obficie zaprawiając sokiem malinowym, serwowano ją w przedszkolu. Jeden prosty dodatek sprawi, że będzie nie tylko smaczna, ale również korzystnie wpłynie na metabolizm.
12.01.2024 | aktual.: 12.01.2024 09:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
O zdrowotnych właściwościach kasz głośno jest już od dawna. Chociaż pierwszym skojarzeniem jest gryczana i jęczmienna, to nie można zapomnieć o kaszy manny. To świetny pomysł na podwieczorek lub pożywne śniadanie. Dodaj do niej kardamon, a nie pożałujesz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy kasza manna jest zdrowa?
Dla jednych to miłe wspomnienie, inni postrzegają ją w kategorii przedszkolnej traumy. Warto się jednak do kaszy manny przekonać ze względu na jej właściwości. Oczywiście, nic na siłę i nic wbrew sobie, ale warto dać jej jeszcze jedną szansę.
Kasza manna to prawdziwe bogactwo witamin z grupy B, takich jak B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), PP (niacyna), B6 (pirydoksyna), a także kwas foliowy, potas, żelazo i magnez. W porównaniu do innych kasz grysik zawiera więcej jodu i skrobi. Jest dość kaloryczna, ale na długo po zjedzeniu zapewnia uczucie sytości. Skrobia stanowi świetne paliwo dla mózgu, potas wspiera działanie układu krwionośnego i pomaga w regulacji ciśnienia krwi, a jod z pokarmu eliminuje konieczność częstych wyjazdów nad polskie morze. Jak większość kasz, kasza manna jest również bogata w błonnik, który pomaga w zwalczaniu zaparć i wspomaga pracę jelit.
Kasza manna z kardamonem
Do kaszy warto dodać kardamon, który ma naturalne właściwości przyspieszania przemiany materii. Nadaje również przyjemny, cytrusowo-pieprzny, korzenny smak.
Składniki:
- 1,5 szklanki mleka,
- 3 łyżki kaszy manny,
- szczypta kardamonu,
- 1 łyżka ksylitolu, cukru lub innego słodzidła.
Sposób przygotowania:
- W garnku zagotowuję mleko. Gdy się zagotuje, dodaję kaszę.
- Mieszam przez kilka minut, aby nie powstały grudki. Dosładzam w międzyczasie ksylitolem.
- Na sam koniec dodaję kardamon. Wystarczy szczypta, ale możesz dodać więcej tej przyprawy, jeśli wolisz intensywny smak.
- Gotową kaszę przelewam do miseczek.
Grysik serwuję w towarzystwie świeżych owoców lub domowego soku malinowego. Świetnie rozgrzeje w chłodne dni, dobrze smakuje również na zimno. Jeśli chcesz, aby był mniej kaloryczny, zastąp mleko wodą. Osobiście preferuję jednak kaszę manną na mleku — w takiej wersji smakuje najlepiej.