PrzepisNapojeDodaje sił i poprawia pracę jelit. Robię co roku po kilkanaście słoików

Dodaje sił i poprawia pracę jelit. Robię co roku po kilkanaście słoików

Domowej roboty zakwas z buraków nie potrzebuje reklamy. Od dobrych kilku lat nie schodzi z tapetu i od późnego lata do samych świąt znajduje się w epicentrum przetworowego światka. Ja sama szykuję rokrocznie po kilkanaście słoików specjału i większość znika, jak tylko pojawi się charakterystyczna pianka.

Zakwas z buraków wzmocni organizm
Zakwas z buraków wzmocni organizm
Źródło zdjęć: © Canva | edgunn

26.08.2024 | aktual.: 26.08.2024 09:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zakwas z buraków to hit wśród przetworów od kilku lat cieszący się niesłabnącą popularnością. Przygotowanie napoju nie jest trudne, ale wymaga cierpliwości i dokładności. W zamian jednak, jak mało który produkt, cieszy nie tylko podniebienie, ale też wykazuje bardzo pozytywny wpływ na zdrowie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co daje picie zakwasu z buraków?

Regularne spożywanie zakwasu z buraków przede wszystkim wpłynie na poprawę samopoczucia. Z racji obecnych w tym napoju probiotyków stanowi on remedium na problemy trawienne. Zakwas z buraków wspiera procesy trawienne, pomaga zachować zdrowy stan mikroflory jelitowej, pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn.

Zakwas z buraków to również środek na wzmocnienie organizmu i nie tylko w kontekście odporności, ale też wydolności fizycznej. Badania wskazują, że spożywanie zakwasu z buraków przed treningiem może zwiększyć poziom energii, dlatego też napój ten jest szczególnie polecany osobom aktywnym fizycznie.

Nie każdy jednak może korzystać z dobrodziejstw zakwasu z buraków. Kto nie powinien go pić? Przede wszystkim ostrożność zachować powinny osoby chorujące na refluks, zgagę oraz zapalenie i wrzody żołądka, ponieważ wszelkie kwaśne i kiszone potrawy pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, nasilając objawy choroby.

Zakwas z buraków
Zakwas z buraków© Canva | edgunn

Jak zrobić zakwas z buraczany? Zakwas buraczany do picia - przepis

Składniki:

  • 2 kilogramy buraków,
  • 2,5 litra przegotowanej i wystudzonej wody,
  • 10 ząbków czosnku,
  • 2,5 cm świeżego imbiru,
  • kilka liści laurowych,
  • ziele angielskie,
  • 2,5 łyżeczki soli niejodowanej (1 łyżeczka na litr).

Przygotowanie:

  1. Buraki wyszoruj, a następnie pokrój w grube plastry. Następnie włóż buraki do wyparzonego i suchego słoika, po czym dodaj czosnek i przyprawy.
  2. Zalej całość ciepłą wodą z dodatkiem soli. Ważne, by składniki nie wystawały ponad powierzchnię wody. Pamiętaj też, by zostawić trochę miejsca na górze słoika, ponieważ podczas fermentacji płyn może się pienić.
  3. Przykryj słoik zakrętką, ale go nie zakręcaj i odstaw na 4-7 dni w ciepłe miejsce, ale z dala od światła słonecznego.
  4. Zakwas będzie gotowy, kiedy pojawi się na nim charakterystyczna piana. Wtedy należy odcedzić zakwas i przelać do wyparzonych i suchych słoików. Tak przygotowany najlepiej przechowywać w lodówce, by spowolnić jego dalszy proces fermentacji.

Kiedy pić zakwas buraczany?

Okazuje się, że napój ten najlepiej działa, kiedy jest spożywany rano. Wtedy znacząco poprawia trawienie i pracę jelit na cały dzień. Jeżeli więc nie istnieją żadne medyczne przeciwskazania, zakwas z buraka dobrze jest spożywać na czczo - 1 szklankę 250 ml - oraz wieczorem w tej samej ilości.