Doskonała na upały. Sałatka, która szybko znika ze stołu
Świeżo ugotowane, posypane koperkiem i zaserwowane z kefirem lub zsiadłym mlekiem – to wciąż najpopularniejszy sposób na wykorzystanie młodych ziemniaków. Bez wątpienia pyszny, ale z tych smacznych bulw można przecież wyczarować wiele innych smakowitości.
15.08.2023 16:06
Gzik z młodymi ziemniakami
Młode ziemniaki wyśmienicie smakują w pochodzącej z Wielkopolski potrawie, która może być pysznym, lekkim posiłkiem zaserwowanym na letni obiad. Gzik to po prostu dobrej jakości twaróg (potrzebujemy około pół kilograma), który dokładnie rozcieramy widelcem, a następnie mieszamy ze kwaśną śmietaną (szklanka) i pokrojoną w drobną kostkę cebulą dymką lub posiekanym pęczkiem szczypiorku, po czym doprawiamy solą i świeżo zmielonym pieprzem.
Danie możemy wzbogacić innymi dodatkami: przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku, drobno pokrojoną rzodkiewką, posiekanym koperkiem lub natką pietruszki. Tak przygotowany twarożek serwujemy z młodymi ziemniakami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sałatka z młodych ziemniaków
Szukasz pomysłu na letni lunch czy kolację? Wykorzystaj potencjał młodych ziemniaków, które świetnie sprawdzą się w delikatnej sałatce. Jak ją przyrządzić? Zadanie jest bardzo łatwe. Ziemniaki (pół kilograma) dokładnie myjemy, po czym zalewamy zimną wodą, dosypujemy dwie szczypty soli i gotujemy do miękkości, około 20-25 minut (uważając, by nie rozgotować kartofli). Po przestudzeniu kroimy je w dość cienkie plasterki, dodajemy pokrojone rzodkiewki (pół pęczka), grubo posiekaną cebulę dymkę i pokrojone w kostkę ogórki małosolne (3-4 sztuki). Wszystko polewamy sosem przygotowanym z jogurtu naturalnego, majonezu i posiekanego koperku (po 3 łyżki), doprawionym solą i pieprzem. Przed podaniem sałatkę warto schłodzić 2-3 godziny w lodówce.
Zapiekanka z młodych ziemniaków
Prosta i pyszna propozycja na letni obiad. Zaczynamy od dokładnego wyszorowania ziemniaków (kilogram), które następnie podgotowujemy przez 10 minut w osolonej wodzie (można dodać do niej 2-3 ząbki czosnku). Po lekkim przestudzeniu kroimy je w dość cienkie plastry. Formę do zapiekania wykładamy plasterkami boczku, dodajemy ziemniaki, pokrojoną w kostkę żółtą paprykę, pomidorki koktajlowe i zielone oliwki (ich ilość zależy od naszych preferencji smakowych). Między nimi wtykamy świeże liście szałwii. Całość polewamy śmietaną 36-procentową (200 ml), wcześniej wymieszaną z mąką (łyżka), przeciśniętym przez praskę czosnkiem (2-3 ząbki), gałką muszkatołową, solą i pieprzem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 st., zapiekamy około pół godziny.
Placki z młodych ziemniaków
Młode ziemniaki mogą być bazą pysznych placków. Potrzebujemy kilograma kartofli, które dokładnie szorujemy, po czym ścieramy – połowę na tarce o grubych oczkach, resztę – na drobnych. Powstałą masę przekładamy na duże sito umieszczone nad miską. Dokładnie odciskamy sok, który pozostawiamy na kwadrans, by na dnie osiadła warstwa skrobi, zwana niegdyś krochmalem. Następnie zlewamy wodę z wierzchu, a osad przekładamy do ziemniaków. Dodajemy do nich dwa jajka, posiekaną cebulę dymkę ze szczypiorkiem, przeciśnięty przez praskę czosnek (2 ząbki), mąkę pszenną (łyżka) oraz sól i pieprz. Dokładnie mieszamy.
Na patelni o grubym dnie rozgrzewamy olej, najlepiej rzepakowy, który musi uzyskać bardzo wysoką temperaturę, co jest kluczowe dla uzyskania pożądanej chrupkości placków. Wykładamy łyżką niewielkie porcje (niezbyt grube) i smażymy, aż do uzyskania złotego koloru, przez 2-3 minuty z każdej strony. Następnie przekładamy placki na ręcznik papierowy, by odsączyć z nadmiaru tłuszczu. Serwujemy je z kwaśną śmietaną, gęstym jogurtem naturalnym lub sosem czosnkowym.
Grillowane młode ziemniaki z masłem
Smaczny dodatek do obiadu lub samodzielna przekąska. Młodych ziemniaków nie obieramy przed obróbką, jedynie dokładnie myjemy, ewentualnie lekko szorujemy, by pozbyć się zanieczyszczeń. Następnie podgotowujemy je przez 10 minut w osolonym wrzątku, a po lekkim przestygnięciu kroimy na połówki lub nacinamy na krzyż. Na każdego kartofla nakładamy łyżeczkę masła, dodajemy gałązkę świeżego rozmarynu czy tymianku, zawijamy w folię aluminiową i grillujemy przez około kwadrans.
Zwykłe masło warto zastąpić smakowym, np. czosnkowym – kilka ząbków czosnku mieszamy z miękkim masłem, doprawiamy solą i posiekanym koperkiem. Pysznym dopełnieniem młodych ziemniaków będzie też masło pietruszkowe. Jak je przygotować? Natkę pietruszki drobno siekamy, a późnej łączymy z miękkim masłem i doprawiamy sokiem z cytryny, solą i białym pieprzem. Warto też spróbować masła wymieszanego z drobno posiekanymi filecikami anchois, szczypiorkiem i startą skórką z cytryny.