Dżem nie wyjdzie za rzadki. Tak zagęścisz przetwory bez żelfiksu i tony cukru
18.09.2024 17:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pamiętasz domowej roboty dżemy z dzieciństwa, w których zanurzało się palce, kiedy babcia nie patrzyła? Z pewnością wielu osobom ślinka cieknie na myśl o tej słodyczy, jednakże w dobie większej świadomości na temat zdrowego odżywiania staramy się unikać przesłodzonych produktów. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z dżemów domowej roboty. Te można przygotować bez cukru czy żelfixu. Wystarczy znać kilka zasad.
Pamiętajmy jednak, że cukier, mimo swojej nie najlepszej opinii, oprócz tego, że odpowiada za smak i konsystencję dżemów, jest też doskonałym konserwantem. Dlatego też rezygnując z jego dodatku, ze szczególną uwagą należy przyrządzać przetwory, dbając nie tylko o nienaganną jakość owoców, ale też o to, by słoiki i zakrętki były dobrze wyparzone.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak zrobić gęsty dżem bez cukru i żelfixu?
Przygotowanie gęstego dżemu bez cukru czy żelfixu jest możliwe, o ile dobrze dobierzemy składniki takiego przetworu i odpowiednio zajmiemy się obróbką cieplną. Ważne są nawet najdrobniejsze szczegóły.
Warto bowiem wiedzieć, że dżem należy gotować długo i na małym ogniu, co jakiś czas mieszając zawartość garnka/patelni, by owoce się nie przypaliły. Optymalny czas to 3-4 godziny. Gotowanie dżemu może trwać więcej, jeśli więcej wody jest od odparowania. Co ważne, niekiedy bywa, że owoce stają się rozgotowane. Z takich trudno będzie przygotować pełne smaku konfitury. By tak się nie stało, owoców nie należy kroić zbyt drobno, gdyż duży i szybki ubytek wody z owoców, może spowodować, że nabiorą sflaczałej konsystencji i będą pływać we własnych sokach.
Czym zagęścić dżem?
Naturalnym składnikiem żelującym są pektyny, czyli naturalne substancje, które występują w ściankach wewnętrznych owoców. Truskawka, malina czy gruszka zawierają małą ilość pektyn, skąd też trudno uzyskać gęsty dżem z tych owoców bez użycia cukru czy żelfixu. Ponadto owoce te zawierają dużo wody, a więc więcej czasu zajmie odparowanie ich. Z kolei szczególnie bogatymi w pektyny owocami są jabłka, a konkretniej ich skórki, oraz agrest, banany, brzoskwinie czy śliwki. Warto też wspomnieć o morelach, które nie dość, że zawierają dużo pektyn, to też są mało zasobne w wodę. Będą więc świetnym żelującym dodatkiem przetworów. Wystarczy dodać około 200 g owoców bogatych w pektynę na każdy kilogram pozostałych owoców, aby uzyskać gęstą konsystencję dżemu.
Łatwiejszym rozwiązaniem może być zastosowanie pektyn w proszku. To produkt naturalny, który świetnie zagęści przetwory. Kolejnym przykładem produktu, który zastąpi cukier lub żelfix w owocowych przetworach, jest... mąka ziemniaczana. Produkt ten doskonale zagęszcza, nadając przetworom nieco kisielowatej konsystencji. Warto zawsze zwracać uwagę na ilość mąki - za dużo może spowodować, że w dżemie będzie wyczuwalny jej posmak. Należy jednak pamiętać, że dżemy przygotowane bez cukru czy żelfixu mogą szybko się zepsuć. Warto je wcześniej zapasteryzować.