Ekspertka pokazała wnętrze popularnych przekąsek dla dzieci. Cale spleśniałe, a podajemy maluchom, nawet nie wiedząc
Wystarczy jedno spojrzenie na to zdjęcie, żeby wiedzieć, że ten produkt nigdy nie powinien trafić do niczyjego żołądka. A już na pewno nie żołądka dziecka. Tymczasem wskazana przez edukatorkę pleśń pochodzi właśnie z przekąski dla najmłodszych. Specjalistka podzieliła się cenną poradą.
Ten produkt, znana i popularna przekąska dla dzieci, to w przypadku wielu rodziców prawdziwy ratunek w ciągu zabieganego dnia. Bądźmy uczciwi — nie zawsze mamy czas przygotowywać dla najmłodszych własnoręcznie wykonany, odżywczy prowiant z najlepszej jakości produktów wybranych przez nas osobiście na bazarku z ekologiczną żywnością. Nawet gdybyśmy chcieli i bardzo się o to starali, to czasem jest to po postu niemożliwe. W takich momentach rodzice często ratują się musem owocowym ze sklepowej półki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dzyndzałki z hreczką i skrzeczkami robię co tydzień. Moja rodzina ciągle się o nie dopomina
Problem polega na tym, że tego rodzaju produkty nie zawsze powinny trafić do brzuszka dziecka. Kwestia często nagannego składu, obecności wolnych cukrów czy konserwantów to już — mamy nadzieję — sprawa oczywista, na tyle powszechna, by każdy rodzic sprawdzał etykiety produktów przed ich kupnem. A jednak nawet wtedy może czekać nas w domu przykra niespodzianka. I pół biedy, jeśli ją zawczasu zauważymy. Gorzej, jeśli tak się nie stanie.
Przekąska dla dzieci z pleśnią
Doktor Anna Makowska to edukatorka, która, jak sama pisze, prowadzi na Instagramie "rewolucję żywieniową". Na jej profilu w mediach społecznościowych znajdziemy dużo praktycznych porad w duchu zdrowego odżywiania, często dotyczących karmienia najmłodszych. Kilka dni temu ekspertka podzieliła się ze swoimi sympatykami wiedzą na temat rzekomo często występującej w musach dla dzieci pleśni. "Doktorania" zauważyła, że problem polega tu przede wszystkim na tym, że w tego typu produktach (tak samo jak w ketchupie czy sosach do dań) nie jesteśmy w stanie zobaczyć pleśni znajdującej się w środku.
Specjalistka postanowiła podzielić się również poradami na temat zapobiegnięcia spożycia przez najmłodszych spleśniałych musów. Określiła je w kilku punktach:
Jeśli po pierwszym spróbowaniu coś Wam nie pasuje, smak jest inny niż zawsze itp. - NIE JEDZCIE PRODUKTU DO KOŃCA. Po prostu zamknijcie tubkę/opakowanie i po powrocie do domu otwórzcie ostrożnie (np. nożyczkami), aby sprawdzić, czy zawartość nie zawiera pleśni.
NIE ZMUSZAJCIE dzieci do zjedzenia czegoś, co w ich opinii smakuje "dziwnie, inaczej niż zwykle".
Ponadto ekspertka zaapelowała, by o wystąpieniu pleśni w przekąskach dla dzieci poinformować Główny Inspektorat Sanitarny. Przypomnijmy w tym miejscu, że pleśń jest szkodliwa i nie należy jej spożywać!