Ewa Wachowicz robi zupę z czerstwego pieczywa. Jest pyszna, ale ma zabawną nazwę
Prosta i skromna wodzionka jest sztandarowym daniem śląskiej kuchni. To połączenie tradycji związanej z szacunkiem do chleba z koniecznością zapewnienia ciepłego i sytego posiłku również ciężko pracującym górnikom. Wodzianka została wypchnięta z kanonu przez inne, bardziej zmyślne potrawy, jednak warto o niej pamiętać. Przepisem na tę nietypową, ale smaczną zupę podzieliła się Ewa Wachowicz.
30.10.2023 15:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wodzianka należy do najbardziej rozpoznawalnych dań polskiej kuchni regionalnej. W 2007 roku została wpisana na listę produktów tradycyjnych województwa opolskiego i śląskiego, a w 2009 (pod nazwą kapłonek) województwa łódzkiego. Wodzianka to symbol skromności i oszczędności - składa się z czerstwego chleba i wrzątku z kilkoma dodatkami. Zobacz, jak wodzionkę przyrządza Ewa Wachowicz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wodzianka - specjał z chleba i wody
Wodzianka lub wodzionka to tradycyjna potrawa kuchni śląskiej. Bazuje na czerstwym chlebie, którego dawniej nie wyrzucano, a wykorzystywano w różnych potrawach. Spożywano ją na śniadanie, obiad lub kolację, w czasie postu lub jako danie codzienne. Była też popularna wśród górników, którzy nazywali ją kurą górniczą. Natomiast w centralnej Polsce wodzianka znana jest pod nazwą kapłonek (taką przygotowuje się m.in. w miejscowości Gałków Duży w gminie Koluszki).
Najważniejszymi składnikami wodzianki są: czerstwe pieczywo, najlepiej żytnie lub mieszane, oraz wrzątek. Do tego dodaje się tłuszcz zwierzęcy, najczęściej smalec ze skwarkami i cebulą, oraz czosnek roztarty z solą. Zupę doprawia się pieprzem, a niekiedy także kminkiem. Można też dodać natkę pietruszki lub koperek dla świeżości. W bogatszych wersjach zupy można znaleźć boczek, śmietanę lub masło.
Wodzianka (wodzionka) według przepisu Ewy Wachowicz. Prosta, syta i smaczna
Składniki:
- 2 kromki czerstwego chleba,
- 1 ząbek czosnku,
- 1 łyżka smalcu ze skwarkami,
- 400 ml gorącej wody,
- pęczek koperku,
- sól, pieprz.
Przygotowanie:
- Chleb pokrój w grubą kostkę i wrzuć do głębokiego talerza.
- Następnie dodaj posiekany czosnek i smalec.
- Zalej całość wrzątkiem, udekoruj koperkiem i dopraw solą oraz pieprzem do smaku.