PoradyFasolka szparagowa zamienia się w truciznę. Nie jedz pod żadnym pozorem

Fasolka szparagowa zamienia się w truciznę. Nie jedz pod żadnym pozorem

Plany na fasolce szparagowej mogą być objawem groźnej infekcji
Plany na fasolce szparagowej mogą być objawem groźnej infekcji
Źródło zdjęć: © Getty Images | irkus

08.07.2024 09:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Plamki na fasolce szparagowej mogą mieć różne przyczyny. Część z nich jest niegroźna i wynika przede wszystkim ze złego przechowywania strąków. Pozostałe mogą być potencjalnie niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. To lepiej wiedzieć, żeby później nie żałować!

Fasolka szparagowa to jeden z ulubionych letnich przysmaków Polaków. Podawana w bułce tartej (lub na inne sposoby) jest wyjątkową przekąską i jeszcze nie słyszeliśmy o przypadku, w którym ktoś mówi takiej potrawie: nie. Czasem jednak zdarza się sytuacja, w której powinniśmy zdecydować się na to sformułowanie. Chodzi o plamki, które czasem pojawiają się na fasolce. Skąd się biorą? Jak możemy im zapobiegać? I przede wszystkim: czy zjedzenie takich strąków jest niebezpieczne? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Plamki na fasolce szparagowej

Jeśli zauważyłeś plamki na fasolce szparagowej, to wiedz, że istnieją dwie możliwe przyczyny tej sytuacji. Pierwsza z nich to tak zwany stres termiczny warzywa. Fasolka jest rośliną dość wrażliwą na zmiany temperatur i szybko na nie reaguje. Strąki przechowywane zbyt długo w torebkach (zwłaszcza foliowych) zaparzają się, a w otoczeniu poniżej 8 stopni Celsjusza — marzną. Podczas gdy ten drugi proces wpływa negatywnie głównie na smak warzywa, tak ciepło może się przyczynić do szybszego rozwoju różnego rodzaju infekcji.

Tu dochodzimy do drugiej możliwej przyczyny pojawienia się plamek na fasolce. Od momentu, w którym warzywo dotknie stres termiczny, pozostaje już tylko krok do zepsucia. Naszą uwagę zawsze powinien przykuć podejrzany zapach fasolki, a także widoczne skupiska pleśni. Pamiętajmy, że pojawienie się tego grzyba sprawia, że warzywo jest do wyrzucenia. Odkrojenie kawałka zainfekowanego pleśnią nic nam tu nie da!

Zainfekowana fasolka

Pleśń to zaledwie jedna z możliwych chorób, które mogą dotknąć fasolkę szparagową. Plamki — zwłaszcza te srebrzyste i brunatne — mogą być objawem pojawienia się na strąkach wciornika grochowca, który nie tylko "rozgaszcza" się na naszym obiedzie, ale także pozostawia tam swoje odchody.

Fasolka szparagowa jest wyjątkowo wrażliwa na zmiany temperatur
Fasolka szparagowa jest wyjątkowo wrażliwa na zmiany temperatur© Canva | AnnekeDeBlok

Inny kolor plamek — jasnobrunatne z wodnistą lub jasnozieloną otoczką — to z kolei objaw bakteriozy obwódkowej. To oznacza, że nasze warzywo zostało zaatakowane przez bakterię Pseudomonas savastanoi. W obu tych przypadkach strąki fasoli nie nadają się do spożycia i należy się ich bezzwłocznie pozbyć!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także