Gdy po świętach zostają gołąbki, wrzucam je do zamrażarki. Pamiętam zawsze o jednej rzeczy
Gołąbki to jedno z dań, które towarzyszy Polakom w trakcie świąt i rodzinnych spotkań. Rozgrzewają po jesiennych spacerach, uciszają głodne brzuchy i sprawiają, że nawet najgorsza pogoda nie jest taka straszna. To danie dość czasochłonne, więc korzystając z okazji warto zamrozić kilka sztuk na później.
01.11.2024 11:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W moim domu gołąbki zawsze czekały na wracających z cmentarza gości. Na stole lądował wtedy wielki, parujący półmisek z kapustą faszerowaną mięsem mielonym. Do tego obowiązkowo w sosjerce obok sos pomidorowy i każdy był po prostu zachwycony. Najlepiej jest mierzyć siły na zamiary i przygotować taką ilość gołąbków, by nic nie zostało. Trudno jednak przeliczyć, ile ich zejdzie, a z dużych główek kapusty można stworzyć małą gołąbkową armię. Jeśli po Wszystkich Świętych lub innej rodzinnej uroczystości, na której serwowano gołąbki, zostało ci kilka porcji, zabierz się za ich mrożenie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak zamrozić gołąbki?
Mrożenie to jeden z najlepszych i najszybszych sposobów na przechowywanie żywności. Jeśli w twojej zamrażarce znajdzie się trochę miejsca, warto zapełnić je gołąbkami. To danie, które nadaje się do mrożenia, ale należy pamiętać o kilku zasadach.
Gołąbki najlepiej podzielić na porcje tak, by wyjmować dokładnie tyle, ile chcesz zjeść na obiad. Dzięki temu unikniesz częstego rozmrażania i zamrażania. Gołąbki po ugotowaniu można bez problemu zamrozić. Wystarczy je ostudzić i zapakować pojedynczo w woreczki do mrożenia. Dzięki temu zachowają świeżość na dłużej i nie przejdą zapachem lodówki.
Jeśli już przy przygotowaniu wiesz, że z liczbą gołąbków trochę przesadziłeś, możesz zamrozić je przed obróbką. Surowy farsz zawiń w sparzone liście i zamroź.
Czy gołąbki mrozić z sosem?
Chociaż kuszące jest zamrożenie gołąbków razem z sosem, nie jest to najlepszy pomysł. Mrożenie może zmienić konsystencję sosu i wpłynąć na smak całego dania. Będzie wodnisty i niesmaczny, psując w ten sposób smak samego gołąbka. Zamiast mrozić gołąbki z sosem, lepiej przygotować sos tuż przed podaniem.
Sos możesz zamrozić osobno, na przykład w foremkach do lodu. Gołąbki zostaw bez niego, by nie zepsuć smaku skrzętnie przygotowanej wcześniej potrawy.
Klasyczny sos pomidorowy to nie jedyna opcja do gołąbków. Możesz eksperymentować z różnymi smakami, np. wybierając sos grzybowy, pieczeniowy, śmietanowy