PrzepisGenialny patent na obierki z ziemniaków. Już nigdy nie wylądują w koszu

Genialny patent na obierki z ziemniaków. Już nigdy nie wylądują w koszu

Pyszności - Fot. Adobe Stock
Pyszności - Fot. Adobe Stock
Katarzyna Gileta
30.05.2023 07:20, aktualizacja: 19.10.2023 12:42

Zazwyczaj lądują w koszu na śmieci. Tymczasem obierki z ziemniaków nie tylko skrywają wiele cennych składników odżywczych, ale mogą być również bazą wielu smacznych i prostych przysmaków. Oto kilka pomysłów na ich kreatywne wykorzystanie.

Zapiekanka z ziemniaczanymi obierkami

Obierki z ziemniaków zastosowanie mają bardzo wszechstronne. Warto wykorzystać je choćby do przyrządzenia pysznej zapiekanki. Jak to zrobić?

Żaroodporną formę wykładamy plasterkami boczku, dodajemy umyte obierki, pokrojoną w kostkę paprykę, pomidorki koktajlowe i zielone oliwki (ich ilość zależy od naszych preferencji smakowych). Między nimi wtykamy świeże liście szałwii. Całość  polewamy śmietaną 36-procentową (200 ml), wcześniej wymieszaną z mąką (łyżka), przeciśniętym przez praskę czosnkiem (2-3 ząbki), gałką muszkatołową, solą i pieprzem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 st., zapiekamy około pół godziny.

Obierki z ziemniaków przerobisz na panierkę

Dzięki niej potrawy nabierają chrupkości i atrakcyjnego wyglądu. Jednak tradycyjna panierka z bułki tartej niczym gąbka wchłania tłuszcz, na którym jest smażona, co znacząco podnosi kaloryczność dania. Czym ją zastąpić? Na przykład… ziemniaczanymi obierkami.

Zadanie jest bardzo proste. Skórki ziemniaków umieszczamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Suszymy je w piekarniku nagrzanym do 120-130 stopni, a później rozcieramy w moździerzu. Oryginalna i smaczna panierka gotowa!

Pysz ności - Fot. Adobe Stock
Pysz ności - Fot. Adobe Stock

Chipsy z obierków ziemniaków

Ziemniaczane skórki znakomicie nadają się do przygotowania pysznej przekąski, lubianej zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Jak przyrządzić chipsy z obierków ziemniaków?

Skórki myjmy, osuszamy, po czym dokładnie mieszamy z oliwą i ulubionymi przyprawami: solą, pieprzem, słodką lub wędzoną papryką, granulowanym czosnkiem czy suszonym rozmarynem. Następnie rozkładamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy do piekarnika (temperatura 180 stopni), na 6-10 minut, aż staną się chrupiące. Nie przedłużajmy tego czasu, by chipsy się nie przypaliły.

Frytki

Przepis Jakuba Kuronia.

Na pomysł przygotowania takiego dania wpadłem pewnego dnia, gdy zgarniałem potężną ilość obierek do kosza na śmieci. Pomyślałem sobie, że musi być jakiś inny sposób na zagospodarowanie tych resztek. I faktycznie jest… – pisze popularny kucharz.

Obierki myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym. Następnie smażymy na mocno rozgrzanym oleju, najlepiej rzepakowym, przez kilka minut, aż nabiorą ciemnozłotego koloru. Następnie wyjmujemy frytki łyżką cedzakową i osączamy na ręczniku papierowym. Przed podaniem oprószamy solą, którą – dla dodania odrobiny pikantności – możemy wymieszać z chili.

Obierki z ziemniaków w tempurze

Chcesz poczuć japońskie klimaty? Przyrządź obierki tak, jak robią to mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni, czyli w delikatnym cieście. Dzięki tempurze skórki zachowają pełnię smaku i zyskają przyjemną chrupkość.

Przygotowanie tempury nie jest trudne. Mąkę (pszenną i kukurydzaną, w proporcji 3:1) mieszamy z lodowatą wodą, aż masa nabierze konsystencji gęstej śmietany. Japończycy czasami dodają do ciasta kostki lodu, dzięki czemu w kontakcie z rozgrzanym tłuszczem nie staje się gumowate. W zimnej masie obtaczamy ziemniaczane obierki, a następnie zanurzamy w rozgrzanym oleju (sezamowym, ryżowym lub rzepakowym). Jego temperatura również jest bardzo istotna, powinna wynosić około 170 st. Jak ją sprawdzić? Wrzucając do tłuszczu kawałek ciasta – gdy zanurzy się do połowy, a później wypłynie na powierzchnię, to znak, że możemy dodawać skórki.

Usmażone obierki osączamy na ręczniku papierowym. Świetnie smakują zarówno na ciepło, jak i zimno, zwłaszcza z sosem sojowym.

Pyszności - Fot. Adobe Stock
Pyszności - Fot. Adobe Stock

Autor: Rafał Natorski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także