Jak odświeżyć chleb w długi weekend? Nawet twardy bochenek znowu cię skusi
Niezależnie od tego, czy wolisz chleb pszenny, żytni, czy pełnoziarnisty — każde pieczywo z czasem staje się czerstwe. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów, by przywrócić mu świeżość. Nawet wtedy, gdy twarde jak kamień kromki straszą w kuchni podczas długiego weekendu.
31.10.2024 20:46
W Polsce rocznie wyrzuca się kilkaset tysięcy ton pieczywa. Wraz z nim marnowana jest nie tylko żywność, ale i ogromne zasoby wody i energii. Jakie kroki możesz podjąć, aby chleb, który powoli robi się twardy jak kamień, ponownie stał się smaczny oraz uniknął kosza? Sposobów jest kilka, ale warto pamiętać zwłaszcza o dwóch, a czerstwe pieczywo nie będzie już straszną wizją.
Szybka metoda z kuchenką mikrofalową
Jeśli chcesz odświeżyć pieczywo naprawdę szybko, użyj kuchenki mikrofalowej. Zwilż ręcznik papierowy wodą, owiń nim kromki chleba i umieść w mikrofalówce na 20-30 sekund. Pamiętaj, że taki sposób działa tylko na krótką metę – pieczywo należy zjeść bezpośrednio po podgrzaniu. Co jednak, jeśli nie masz mikrofalówki, a marzysz, żeby bochenek znowu nabrał odpowiedniej tekstury? Pomocne będzie inne urządzenie z nieco bardziej standardowego wyposażenia kuchni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odświeżanie pieczywa w piekarniku
Jednym z popularnych sposobów jest pieczenie w piekarniku. Aby to zrobić, delikatnie zwilż bochenek wodą i umieść w piekarniku nagrzanym do 150°C na około 10 minut. Po tym czasie czerstwy chleb powinien być znów miękki i chrupiący. W zależności od ustawień i parametrów piekarnika, można w połowie czasu sprawdzić, czy efekt zbliża się do oczekiwanego.
Co zrobić z czerstwym chlebem na szybko?
Jeśli jednak przegapisz moment na odświeżenie pieczywa i powyższe sposoby na nic się zdają, możesz wykorzystać czerstwe pieczywo w inny sposób. Klasyk to oczywiście chleb w jajku. Polska wersja tostów francuskich to chyba najszybszy sposób na wykorzystania kromek chleba, który jest "wczorajszy". Inny, bardziej sycący i obiadowy pomysł to kotlety z czerstwego chleba. Mają odpowiednią konsystencję i są naprawdę uniwersalne — można je podać z różnymi sosami, zarówno na ciepło, jak i na zimno. Warto zainspirować się też kuchniami świata i podpatrzeć, jak np. Włosi wykorzystują twardniejący chleb. Ich sałatka panzanella to najlepsze, co możesz zrobić z chlebem jeśli w domu masz oliwę z oliwek.