Jak przestać jeść fast foody i chipsy? 5 niezawodnych sposobów prosto od doświadczonego lekarza
12.03.2024 09:31, aktual.: 26.04.2024 12:53
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czułeś kiedyś, że jesz coś, czego nie powinieneś, ale za nic w świecie nie możesz przezwyciężyć tej pokusy? To może być objaw uzależnienia i jednocześnie znak, że czas zacząć temu syndromowi przeciwdziałać. Przyda ci się do tego tych 5 prostych porad od lekarza.
Przetworzona żywność to zmora dla organizmu. Chociaż wiemy o tym wszyscy, większość z nas nie może powstrzymać się przed sięgnięciem po paczkę chipsów czy odwiedzeniem znanej sieciówki amerykańskich fast foodów. Okazuje się, że to nie tylko problem z "silną wolą", lecz zmaganie się z typowym uzależnieniem. Jak je pokonać? Z pomocą przychodzą porady słynnego lekarza.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
5 złotych zasad lekarza
Dr Michael Mosley to brytyjski lekarz, który jeszcze przed zrobieniem kariery w BBC (której początek nastąpił w połowie lat 80. ubiegłego wieku), pracował w Royal Free Hospital w Londynie. Następnie Mosley spełniał się jako prezenter programów telewizyjnych dotyczących biologii i medycyny. 66-letni dziś lekarz nadal udziela się w sferze publicznej, a ostatnio poczęstował swoich sympatyków zestawem pięciu porad na temat tego, jak skutecznie porzucić nawyk jedzenia przetworzonego, śmieciowego pokarmu.
Według dr. Michaela Mosleya pierwszą regułą jest postanowienie o przygotowywaniu sobie w domu posiłków do pracy. To właśnie w jedzeniu na mieście tkwi bowiem najwięcej zagrożenia dla zdrowia. Dzisiaj na szczęście to wyzwanie może być ułatwione — w końcu na rynku pojawiło się mnóstwo cateringów żywnościowych oferujących nawet 5 posiłków dziennie.
Druga zasada dotyczy wprowadzania prostych zmian do jadłospisu. Mosley poleca rozpocząć transformację żywieniową od drobnych poprawek, które mogą okazać się skuteczniejsze od natychmiastowego rzucenia się na głęboką wodę. Trzecia zasada to natomiast wysypianie się. Brak odpowiedniej ilości snu prowadzi bowiem do skłonności do podjadania.
Czwarty punkt "regulaminu" brytyjskiego lekarza polega na zachowaniu uwagi podczas spożywania posiłków. Starajmy się nie jeść zbyt szybko i chociaż brzmi to pewnie odrobinę pretensjonalnie, to doceniajmy smak, zapach i teksturę posiłków. Bez tego mózg znowu zapragnie powrotu do fast foodów.
I na koniec piąta zasada dr. Michaela Mosleya: notatki. Ich sporządzanie to bardzo ważna rzecz, ponieważ pozwala uzyskać rzeczywistą kontrolę opartą na wiedzy. To zaskakujące, ile rzeczy potrafimy "wyrzucić" z głowy. Notując zapiski, nagle uświadomimy sobie, że właśnie zjedliśmy zatrważające ilości jakiegoś niezdrowego pokarmu.