Jak wyrzucać puszkę po rybie? Wielu nie wie, jak prawidłowo ją segregować
Odpowiednia segregacja śmieci to nie tylko obowiązek i kluczowy element ochrony środowiska, ale przede wszystkim dobry nawyk, który każdy powinien mieć w kuchni. Są jednak takie produkty, które z założenia mogą lądować prosto w żółtym kontenerze, czyli na plastik i metal, ale dopiero kiedy wykonamy jedną dodatkową czynność. I nad nimi warto się zastanowić.
17.11.2024 13:29
Konserwy rybne, a dokładniej ryby w oleju, to produkty, które przydadzą się na różne potrawy. Od klasycznej, PRL-owskiej awanturki, po szybki obiad jak makaron z tuńczykiem. Oczywiście im bliżej świąt, tym więcej też przepisów na sałatki z rybami w puszce. I właśnie ten dodatek tłustej zalewy może być problematyczny.
Jak segregować kuchenne odpady?
Segregowanie odpadów stało się nieodłącznym elementem dbania o środowisko. Pierwszym krokiem w tej procedurze jest znajomość podstawowych zasad segregacji. Każdy mieszkaniec miast i wsi powinien wiedzieć do jakiego pojemnika wrzucać konkretne rodzaje odpadów. Papier zawsze trafia do niebieskich pojemników, szkło do zielonych, a plastik i metal do żółtych. Bioodpady powinny być zbierane osobno, trafiając do pojemników brązowych - dotyczy to wszelkich obierek, ale z pewnością nie resztek mięs, kości czy innych odzwierzęcych produktów. Śmieci bardziej problematyczne, jak zużyty sprzęt kuchenny czy olej po smażeniu, najlepiej zawozić do punktu selektywnej zbiórki komunalnej (lub jego mobilnego odpowiednika) i obsługa na miejscu najlepiej poinformuje, co z nimi zrobić. Sprawdź dodatkowo: tych śmieci nie wrzucaj do toalety!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ryby do zmieszany, olej do PSZOK-u, a puszka do segregacji
I w ten sposób łatwo podsumować i odpowiedzieć na pytanie, jak segregować odpady po rybach w puszce. Jeśli oleju jest na tyle dużo, że można odlać go do szklanej butelki, to warto to zrobić. Jeżeli w puszce zostały reszki ryby, zepsuły się, to wraz z olejem takie śmieci powinny wylądować w kontenerze z odpadami zmieszanymi. Jeżeli natomiast po odlaniu oleju lub jego wykorzystaniu, zostaje sama puszka - wystarczy po prostu wyrzucić ją do pojemnika żółtego przeznaczonego na metale i tworzywa sztuczne. Dobrym nawykiem jest też zgniatanie puszek, jeżeli jest to możliwe.