Jakiej kapusty używać do kapuśniaku? Nawet najlepsze gospodynie popełniają błąd
Ta zupa ma swoje dwa oblicza. Z kiszonej kapusty jest solidnym daniem rozgrzewającym, a z młodej kapusty... to już zupełnie coś innego. Taki kapuśniak jest znacznie lżejszy. Idealnie smakuje w ciepłe, wiosenne dni. Kto już gotował w tym roku?
04.05.2024 | aktual.: 05.05.2024 02:18
Wiele gospodyń przyrządza kapuśniak tylko z kiszonej kapusty. Jednak na wiosnę powinno się robić nieco lżejszą zupę, wykorzystując młode główki kapusty. Taki "wiosenny kapuśniak" nie ma charakterystycznej kwaśnej nuty. Jednak tak samo można go przygotować na wędzonce lub z dodatkiem kiełbasy. Świetnie smakuje też w wersji bezmięsnej.
Dobra na apetyt
Młoda kapusta świetnie smakuje na ciepło z koperkiem i w surówkach idealnych do wiosennych obiadów. Warto ją też wypróbować w kapuśniaku. Zwłaszcza że kapusta, która teraz króluje na straganach, ma mnóstwo witamin. Jest też bogata w błonnik regulujący pracę układu pokarmowego, związki bioaktywne i cenne dla zdrowia minerały, takie jak: potas, fosfor, magnez, sód, wapń i żelazo. Co ciekawe, to warzywo pobudza apetyt. Kalorie? Nie ma ich dużo, bo 100 g młodej kapusty dostarcza zaledwie 30 kalorii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zważ główkę
Wiadomo, że młode warzywa są najsmaczniejsze. Jednak jest kilka szczegółów, o których należy pamiętać podczas robienia zakupów. Przy wyborze kapusty zwróć uwagę na kondycję liści, powinny ciasno do siebie przylegać. Zewnętrzne nie powinny być ani zwiędnięte, ani uszkodzone. Zważ też główkę w rękach. Powinna być dość ciężka. To znak, że jest soczysta i smaczna.
Dobierz przyprawy
Młoda kapusta świetnie komponuje się z innymi wiosennymi warzywami. Dlatego do zupy zaleca się dorzucanie m.in. ziemniaków, marchewki, czasami pomidorów. Jeśli chodzi o przyprawy, można postawić na podobne do tych, które stosujemy do kapuśniaku zimowego. Jednak ten wiosenny przyprawiamy łagodniej. Podstawa to listek laurowy, kminek, ziele angielskie, pieprz, lubczyk. Taki kapuśniak świetnie smakuje ze świeżym koperkiem.
Przepis na wiosenny kapuśniak
Składniki:
- 650 kapusty (mała główka),
- 300 g młodych ziemniaków,
- dwie marchewki,
- 2,5 litra bulionu (może być warzywny lub drobiowy),
- 300 g boczku (wędzonego lub surowego),
- cebula,
- 1/3 pęczka koperku,
- pół szklanki przecieru albo dwa pomidory malinowe,
- pół łyżeczki soli do smaku,
- listek laurowy, kminek, ziele angielskie, pieprz, gałązka lubczyku do smaku.
Sposób przygotowania:
- Warzywa umyj. Z kapusty usuń wierzchnie liście, następnie wykrój z niej głąb, a resztę bardzo drobno poszatkuj. Umieść wszystko w garnku.
- Cebulę obierz i dodaj do kapusty. Posiekaj też lubczyk, on sprawi, że kapuśniak będzie miał ciekawy aromat i dodaj pozostałe przyprawy.
- Marchewki obierz i pokrój w plasterki. Ziemniaki obierz, a następnie pokrój w kostkę.
- Zalej wszystko bulionem i dodaj pokrojony boczek.
- Garnek przykryj pokrywką. Gdy zupa się zagotuje, zmniejsz ogień do minimum. Po 20 minutach warzywa będą już idealnie miękkie.
- Na koniec dodaj przecier pomidorowy (ewentualnie drobno pokrojone pomidory malinowe) oraz posiekany koperek.
- W razie potrzeby dopraw zupę solą i pieprzem.