Moja babcia kiedyś robiła tę zupę bardzo często. Rumpuć w jej wykonaniu był prawdziwą ucztą
Ciekawa, pełna różnych i kolorowych dodatków, a do tego bardzo sycąca i przede wszystkim smaczna. Tak w kilku słowach można opisać genialną zupę, która nosi jednocześnie uroczą i zapadającą w pamięć nazwę.
29.04.2024 15:08
Nasza podróż po regionalnych kuchniach ciągle trwa. Tym razem zapraszam cię do Wielkopolski, gdzie króluje pożywna i ciekawa zupa. Znajdziesz w niej same smaczne kęski. Taką zupę robiła moja babcia i doskonale pamiętam, że za każdym razem znikała w ekspresowym tempie. Tak bardzo wszystkim smakowała.
Rumpuć, bo tak właśnie nazywa się opisywana zupa, to mieszanka kolorowych warzyw, mięsnych kawałków oraz aromatycznych przypraw. Jest tak dobra i sycąca, że drugie danie jest zupełnie zbędne. Warto również dodać, że rumpuć w 2010 roku został wpisany na listę produktów tradycyjnych w kategorii "Gotowe dania i potrawy w województwie wielkopolskim". Jeśli do tej pory nie miałeś okazji skosztować pysznej zupy, konieczne zrób to jak najszybciej. Gwarantuję ci, że już po jednej łyżce zakochasz się w niej na całe życie. Taka jest dobra!
Cały przepis krok po kroku znajdziesz na wideo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przygotuj rumpuć swoim bliskim, a z pewnością poproszą cię o dokładkę
Składniki:
- 250 g boczku wędzonego,
- 1 duża cebula,
- 500 g łopatki wieprzowej,
- 500 g szynki wieprzowej,
- 4 szt. ziela angielskiego,
- 2 liście laurowe,
- 1 łyżka całego kminku,
- 2 łyżki suszonego majeranku,
- 3 marchewki,
- 1 korzeń pietruszki,
- 1/2 selera,
- 1 por,
- 1 cebula,
- 250 g kiszonej kapusty,
- 600 g ziemniaków,
- 1/2 młodej kapusty,
- 160 g koncentratu pomidorowego,
- około 1,5 litra wody.
Zasmażka:
- 2 łyżki masła,
- 2 łyżki mąki pszennej.
Sposób przygotowania:
Krok 1. Pracę nad domową zupą rozpoczynam od podsmażenia na patelni kawałków boczku oraz cebuli.
Krok 2. Mieszankę zdejmuję z patelni, po czym na to samo urządzenie wrzucam kawałki łopatki i szynki wieprzowej. Je również podsmażam z każdej strony.
Krok 3. Obie mieszanki z patelni wrzucam następnie do dużego garnka. Do środka dodaję jeszcze: ziele angielskie, liście laurowe, wodę oraz sól. Mieszankę gotuję przez godzinę.
Krok 4. Po 60 minutach w garnku lądują warzywa, a mianowicie: marchewki, seler, korzeń pietruszki, por, cebula oraz obrane ząbki czosnku. Nie zapominam również o suszonym majeranku i kminku. Całość dokładnie mieszam, po czym gotuję pod przykryciem przez kolejne 30 minut.
Krok 5. Kiedy mija 30 minut, wyjmuję z garnka warzywa, po czym wrzucam do środka pokrojone w drobną kostkę obrane ziemniaki, kiszoną kapustę oraz młodą kapustę. Kontynuuję gotowanie przez kolejne 20 minut.
Krok 6. Do gotującego się wywaru po 20 minutach dodaję ugotowane i pokrojone na mniejsze kawałki marchewki. Nie zapominam też o koncentracie pomidorowym oraz przyprawach: soli i pieprzu.
Krok 7. Na koniec zagęszczam zupę domową zasmażką na bazie masła i mąki. Składniki łączę na osobnej patelni. I to wszystko, zupa nadaje się do podania. Świetnym uzupełnieniem będzie tu świeży koperek. Smacznego!